Bir süredir yerli otomobil hakkında pek fazla bir şey duyamadık. Bir ara projeden vazgeçildi mi dedikoduları dönüyor olsa da bu kesin bir dille yalanlanmıştı. Geride bıraktığımız dönemlerde yerli otomobilin elektrikli olacağını açıklayan yetkililer, ayrıca otomobil ailesinin 3 farklı modelden oluşacağını belirtmişti. Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu, bu projenin Türk sanayisi ve teknolojisi açısından bir dönüm noktası olacağını düşünülüyor. Özellikle otomobillerin elektrikli olarak satışa çıkması ülke ülke ekonomisi anlamında da büyük bir önem arz ediyor.

Yerli Otomobiller Aralık Ayında Tanıtılacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Toplantıya katılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bakanlığının bütçesine dair sunum yaptı. Bu sunumda ise yerli otomobiller de yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, aralık ayında ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacak.” açıklamasında bulundu. Böylelikle arabaların neye benzeyeceğini veya ne gibi yeniliklerle geleceğini çok yakın bir tarihte öğreneceğiz gibi duruyor. Umarız yerli otomobiller vergi yükünün büyük bir kısmından kurtulup uygun fiyatlara satışa çıkar.