En son çıkan yeni Silent Hill oyunu söylentileriyle ilgili ayrıntılar çoğunlukla Konami Japonya, SIE Japan Studio ve Kojima Productions arasında gelişiyor. Son Silent Hill oyununun 2012’de piyasaya sürülmesine ve Kojima Productions tarafından hazırlanan Silent Hills’in iptal edilmesinden bu yana yaklaşık altı yıl geçti. Tabii ki bizler gibi, birçok oyun sever de serinin geri dönmesi istiyor ve heyecanla bekliyor.

Silent Hill’in geri dönüş söylentileri, bunların üzerine üretilen teoriler, ya da sorumsuz insanların, serinin severlerini kandırmak istemesi, Silent Hills’ten beridir devam eden bir süreç. Bu söylentilerin çoğuna inanmadık belki, ancak son zamanlarda, hepimizin güvendiği birçok kaynak yayın, Silent Hill’in yenilemesi ya da devamı ile ilgili birçok paylaşım yaptı. Konunun iyice çığırdan çıkması üzerine Rely on Horror sitesi, Konami’den konunun açıklığa kavuşmasını istemiş.

Yeni Silent Hill oyunu söylentileri yalanlandı
Silent Hill

Konami’nin Kuzey Amerika PR temsilcisine göre, yeni Silent Hill oyunu söylentileri “doğru değil”.

Konami ABD Halkla İlişkiler temsilcisinden şirketin söylentilerin yanlış olduğu iddiasıyla ilgili bir açıklama isteğine “Tüm söylentilerin ve raporların farkındayız, ancak bunların doğru olmadığını doğrulayabiliriz. Hayranlarınızın duymak isteyebileceği bir yanıt olmadığını biliyorum ”şeklinde cevap almışlar. Ayrıca, Sony’nin Kojima Productions’a bu oyunu hazırlaması için baskı kurduğu iddia ediliyordu, bu da doğru değilmiş.

Konami temsilcisinin orijinal e-postasında ayrıca: “Franchise üzerindeki kapıyı tamamen kapattığımızı söylemiyoruz, sadece bildirildiği gibi değil.” Bu yüzden, Konami US söylentilerin doğru olduğunu inkar ederken, dizinin hala bir şekilde hayatta olduğunu bir kez daha kabul ediyorlar. Bu, Silent Hills’in iptalinden beri onlardan birkaç kez duyduğumuz şeyleri yansıtıyor. Hiç beklemediğimiz bir anda, yeni Silent Hill oyunu karşımıza çıkabilir. En azından Christophe Gans’ın üçüncü Silent Hill filmini hazırladığını biliyoruz.

Silent Hill nasıl bir Oyun?

31 Ocak 1999 yılında PlayStation platformuna özel olarak çıkan ilk Silent Hill oyunu, Konami’nin bireysel stüdyosu ve Team Silent’ın büyük uğraşları sonucu ortaya çıkan eşsiz bir yapımdı. Gündemde bulunduğu müddetçe Capcom’un ünlü hayatta kalma-korku oyunu serisi Resident Evil ile karşılaştırılsa da işlediği konu, teması ve atmosferi açısından çok daha farklı, hatta bana soracak olursanız çok daha derin bir içeriğe sahiptir Silent Hill.

Peki Silent Hill’i ve “Sessiz Tepe”yi Resident Evil’dan, ya da aynı türdeki diğer hayatta kalma-korku oyunların bu kadar ayrı tutan şey nedir? Öncelikle 1999 yılını ele alın. Birçok açıdan yenilikçi bir oyundu Silent Hill. Yaptığı sürprizler, sergilediği sahneler, işlediği karakterler ve gerçeklik-hayal karmaşasının sürekli olarak bir ikilem halinde, hem ana karakterin hem de bu karakteri yönlendiren bizlerin kafasını tırmalaması Silent Hill’i eşsiz yapan özelliklerden sadece bazıları. Oyunun hikayesine tam anlamı ile başlamak için ölmeniz gerekiyordu. Bunu o zamanlar yapan oyun neredeyse yoktu. Bu yeni bir fikirdi. Bu harika bir fikirdi. Oyun daha ilk dakikalarında sizi ölmeye zorluyordu…

Silent Hill yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.