Intel önümüzdeki 7nm süreci ile gelecek nesil yongalar için gecikmelere neden olacak sorunlarla karşılaştığını açıkladı. Bugün yapılan 2020 yılı ikinci çeyrek raporları ile birlikte, yeni nesil Intel 7nm işlemcilerin 2022 hatta 2023 başları gibi üretilebileceğini açıklamış oldular.

Intel’in CEO’su Bob Swan tarafından yapılan açıklamalarda, beklenmedik durum planlarına yapılan yatırımlardan dolayı 7nm işlemcilerin üretimini ertelediklerini belirtildi. Bu açıklamalarla birlikte AMD’nin 7nm işlemcileri ile önümüzdeki birkaç yıl pazar payı artacak gibi duruyor.

10nm işlemcilerin üretimini hızlandıracağını belirten Intel, Tiger Lake ve Ice Lake işlemcilerine öncelik vermeyi düşünüyor. 10nm fabrikasyon süreci ile üretilen Ice Lake işlemcileri, sunucular için hazırlanacak ve bu yılın sonuna doğru tanıtılacak.

Yeni nesil Intel 7nm işlemcilerin çıkış tarihi ertelendi

10nm fabrikasyon süreci ile üretilen yeni Tiger Lake işlemciler çok yakında tanıtılacak. Intel, 2021 yılının ikinci yarısında ise 10nm Alder Lake isimli işlemcileri çıkaracağını açıkladı.

Yeni nesil Intel 7nm işlemcilerin çıkış tarihi ertelendi

Alder Lake işlemcilerin masaüstü bilgisayarlar için tasarlanacağı aktarıldı. Buna ek olarak 10nm mimarili sunucular için tasarlanan Sapphire Rapids isimli bir işlemci de 2021’de sunulacak.

İlginizi çekebilir; Xbox Games Showcase ile yeni nesil oyunlar duyuruldu

Intel, bu açıklamalarla yeni nesil Intel 7nm işlemcilerini bekleyen sevenlerini üzdü. Kullanıcılar güncel üretim teknolojisiyle üretilen işlemciler için yıllarca beklemek zorunda kalabilir. Bu durum AMD tarafı için avantaj haline gelebilir. Son kullanıcılar işlemci seçiminde Intel değil de AMD tarafına kayabilir. Çünkü AMD şimdiden 5nm üretim planları içerisinde bulunuyor. Elbette bu durum nedeniyle batmayacak işlemci devi Intel, AMD’yi hiç olmadığı kadar öne çıkarıyor. Bakalım bu durumun sonuçları ilerleyen zamanlarda nelere yol açacak. Hep birlikte görmüş olacağız. Güncel teknoloji haberleri için bizi takip etmeyi unutmayın!