Dün Apple tarafından yanlışlıkla sızdırılan iPad bilgileri, bugün tanıtıldı. Yeni iPad Pro, özellikleri ile çok heyecan verici bir tablet olmuş. iPad tabletler nerede ise bilgisayara dönüşüyor. Ürünün başlıca özellikleri özellikleri şu şekilde: daha hızlı bir A12Z Bionic çip, yerleşik trackpad ile yeni bir Magic Keyboard aksesuarı, Ultra Geniş kamera, LiDAR Tarayıcı (hedefi lazer ışığıyla aydınlatıp, yansıyan ışığı bir sensörle mesafeyi ölçen bir ölçme yöntemi) ve daha fazlası ile yeni bir iPad Pro’yı tanıttı. Apple’ın yeni tabletin açıklamasında buna “çoğu Windows PC dizüstü bilgisayarından daha hızlı ve daha güçlü” deniyor.

Yeni iPad Pro tanıtıldı, tableti bilgisayar yapmışlar

A12Z Biyonik Çip, İzleme Dörtgeni ile Sihirli Klavye, LiDAR Tarayıcı, Ultra Geniş Kamerası ile Yeni iPad Pro

Güncellenmiş iPad Pro, daha geniş bir görüş alanı yakalamak için iki kez uzaklaştırabilen 12MP Geniş kamera ve 10MP Ultra Geniş kamera içeren yeni bir kamera sistemine sahip. Bu, iPad Pro ailesini yeni iPhone’larla aynı hizaya getiriyor.

Cihazın yeni A12Z Biyonik çipi, sekiz çekirdekli GPU’yu, gelişmiş termal mimariyi ve ayarlanmış performans denetleyicilerini destekliyor. Apple, dahili güncelleme sayesinde iPad Pro’da çalışan profesyonellerin 4K video düzenleyip, 3D modeller tasarlayabileceğini söylüyorlar. Yeni tabletin 10 saatlik pil ömrü, önceki jenerasyona oranla %60 oranla daha hızlı Wi-Fi ve gigabit sınıfı LTE’ye sahip olduğu bilgi olarak eklendi.

iPad Pro, uçtan uca Liquid Retina ekran ve ProMotion teknolojisiyle hem 11 inç hem de 12,9 inç boyutlarında satılmakta. Tablet ayrıca artık stüdyo kalitesinde beş mikrofon ve her yöne uyum sağlayan dört hoparlör içeriyor.

Yeni LiDAR Tarayıcı, 5 metreye kadar uzaktaki nesnelere olan mesafeyi sorunsuz olarak ölçebiliyor. Bu sayede iPad Pro’da artırılmış gerçeklikle gelişmiş deneyimler sağlamakta. Apple, bunun yeni iPad Pro’daki ARKit uygulamalarının geliştirilmiş hareket yakalama (motion capture) ve AR deneyiminin “daha önce hiç mümkün olmadığı” anlamına geleceğini söyledi. Kalabalık ortamlarda bile hedefi rahatlıkla yakalayabiliyor.

Apple Magic Keybaord gerçekten sihirli olmuş

Son olarak Apple, iPadOS 13.4’e ve yeni Magic Keyboard paneli desteği ekliyor. Bu yeni aksesuar, iPad Pro’ya manyetik olarak takılıp ve hem dışarda hem de masa üzerinde rahat çalışan bir tasarıma sahip. Üstelik arkadan aydınlatmalı tuşlara da sahip. Magic Keyboard üzerinde bulunan USB-C ile portu sayesinde doğrudan şarj imkanı da veriyor.

Bununla birlikte, Apple, kullanıcıların iş akışlarını birden çok şekilde geliştirebileceğini söyledi: Safari’deki web sayfalarında gezinme, Fotoğraflar’daki fotoğraf kitaplıkları, Notes’taki metni tam olarak düzenleme, posta düzenleme ve daha fazlası. Çoğu üçüncü taraf uygulaması da herhangi bir güncelleme gerektirmeden bu yeni klavyede gömülü olan trackpad ile uyumlu çalışacak.

Yeni iPad Pro Türkiye fiyatı

Yeni iPad Pro, Türkiye de dahil olmak üzere 30 ülkede, bugünden itibaren apple.com‘da ve Apple Store uygulamasında sipariş edilebilir. iPad Pro, mağazalarda satışı önümüzdeki hafta başlayacak. 11 inç iPad Pro 128GB Wi-Fi için 6.399 TL’den başlarken 12.9 inç model 128GB Wi-Fi için 7.999’ TL’den başlıyor. Daha fazla depolama kapasitesi olarak 256GB, 512GB ve 1TB’dir ve sim kartlı seçenekleri de bulunuyor.

iPad Pro için Magic Keyboard Mayıs ayında iki sürümde satın alınabilecek: Henüz Türkiye fiyatı belli olmasa da Amerika’da 11 inç iPad Pro için 299 dolar ve 12.9 inç iPad Pro için 349 dolar.