Yeni gümrük vergisi yolda. Covid-19 ve Koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülkemizde ve dünya etkisinde ekonomi hızlı bir düşüşe geçmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bu süreçte zarar ediyor ve çözümü ithal edilen ürünlere ek gümrük vergileri getirmekle buluyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünlere ek vergi getirildi. Bunlar: bazı demir-çelik ürünleri, otomotiv sanayide kullanılan yedek parçalar ve bunları kapsayan 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi.

Yurt dışından gelen ürünlere yeni gümrük verigisi yolda
Yeni gümrük vergisi 800’den fazla ürün için yolda

Bazı ülkelerden getirilen ürünlerden yeni gümrük vergisi alınmayacak

İş ve tarım makinelerinin de aralarında bulunduğu 800’den fazla ithal edilen ürüne Türkiye ithalatında ilave vergi uygulanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünler, bazı demir-çelik ürünleri, otomotiv sanayide kullanılan yedek parçalar, televizyonlar ve yedek parçaları, plastik ve kauçuk ürünler, bazı kimyasal maddeler, kağıt, tekstil sanayinde kullanılan iplikler ile bazı sayaç ve kalibrasyon makineleri bu ürünler arasında yer almakta.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı kararıyla getirilen ilave gümrük vergisi 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a kadar, 1 Ekim’den sonra ise yüzde 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.

Hükümet geçen hafta içerisinde aralarında beyaz eşyadan motor parçalarına kadar bir çok ürünün yer aldığı bazı ürünlere ek ithalat vergisi getirmişti. Vergi 30 Eylül 2020’ye kadar geçici olarak yüzde 30’a kadar, 1 Ekim’den sonra ise yüzde 25’e kadar değişiklik gösterebilecek oranlar belirlenmişti. Vergi gerçekten kalkacak mı belirsizliğini koruyor.

Ayrıca REUTERS’un yaptığı habere göre yeni gümrük vergisi Gümrük Birliği gibi hali hazırda ticari anlaşmalar olan ülkeleri kapsamıyor.

Ürünlerin tam listesine göz atmak için tıklayın.

Peki bu vergilendirmeler neden artıyor?

Sars benzeri bir hastalık olan yeni koronavirüs Covid-19, Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Bazı ülkeler ve şehirlerde sokağa çıkma yasağı ve karantinalar uygulandı ve insanlar ev içerisine hapsedildi. Sonuç olarak on milyonlarca insan işini kaybetti ya da evden çalışmaya zorlandı. Bu olayların gerçekleştiği zamanlarda Hükümetin insanlara yardım etmesi ve bir miktar para vermesi gerekiyor. Hükümet de açılan maddi zararı karşılamak için geçici bir süre olarak belirtse de vergi yoluna başvuruyor.