Aralık 2019’da Qualcomm, Snapdragon 865 ve Snapdragon765/765G mobil platfomlarını duyurmuştu. Bu çip setlerinin heyecan verici bir özelliğinin ise güncellenebilir GPU sürücülerine sahip olmasıydı. Genelde GPU sürücüler, OTA güncellemeleriyle beraber gelirken, Qualcomm daha sık güncellemeler yapabilmenin bir yolunu buldu ve Xiaomi, GPU güncellemesi sunan ilk akıllı telefon markası olmayı başarmıştı. Mi 10 serisi ve Redmi K30 Pro bu güncellemelere sahip ilk akıllı telefonlar oldu. Trendi takip etmeyi başaran ilk firma ise silikon vadisinden ARM firması oldu.

Yeni ARM GPUlar Google Playstore ile güncellenebilecek

ARM, yeni çıkacak Mali sınıfı GPU yonga setinde benzer bir desteği sunacağını duyurdu. Bu yonga seti MediaTek, Huwaei’nin HiSilicon ve Samsung’un Exynos mobil işlemcilerinde kullanılıyor.

PC’lerde yapıldığı gibi güncellenebilecek GPU sürücülerine kavuşan akıllı telefonlar birçok farklı özelliğe kavuşacak. Kolayca bug’lar temizlenecek, grafik performansı arttırılacak, OpenGL ve Vulkan API’nin yeni özellikleri anında kullanıcıya ulaştırılacak.

Üreticilerin OTA güncellemesini hazırlamalarının aylar aldığı varsayıldığında, GPU sürücülerine yapılacak bu güncellemeler hızlı bir şekilde ve daha çok sıklıkla kullanıcılara ulaştırılabilecek. Play Store vasıtasıyla kullanıcıya ulaştırılacak bu güncellemeler sistem update’lerinden tamamen farklı olarak gerçekleşecek.

ARM firmasının, blog post’unda yaptığı açıklamada Mali GPU’larının güncellenebileceklerini söylerken hangi GPU’ların bundan yararlanabileceğini söylemedi. Bizim görüşümüz Mali-G78 GPU’nun yanında yeni duyurulmuş Cortex-A78 mimarisinin bundan faydalanacağı yönünde. Mali-G78 GPU ise MediaTek, Samsung ve Huawei de hatta belki HiSilicon’da kullanılacak.

ARM’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise Mali GPU’larının artık Android GPU Inspector’u destekleyecek oldu. Açık kaynak kodlu bu program vasıtasıyla artık oyun geliştiricileri oyunlarının grafik optimizasyonlarını yaparken daha fazla bilgiye sahip olacak. Yüksek frame rate’ler, daha iyi render’lar ile oyunlarından elde edilecek kalitede daha çok kontrole sahibi olacaklar. Android GPU Inspector programının yakında destekleyeceği bazı telefonlar ise şu şekilde: Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy Note 10, Samsung Galaxy S20, Google Pixel 4.