Xbox Series X FPS sınırı kalkıyor. Xbox One ile birlikte Xbox 360’daki oyunları oynayabildiğimiz Geriye Uyumluluk Sistemi ile tanışmıştık. Aynı teknoloji Xbox Series X’de de kullanılacak. Xbox One ve Xbox 360 oyunlarını yeni konsolumuzda oynayabileceğiz. Aynı zamanda Xbox Series X FPS sınırı Geriye Uyumluluk Sistemi içerisinde olan oyunlardan kaldırıyor.

Xbox Series X, PlayStation 5’in aksine sistemin tüm gücünü kullanacak ve 12 TFLOP GPU ve 3.8GHz Zen 2 CPU’su ile birlikte FPS sınırını kaldıracak.

Xbox Series X FPS sınırı kalkıyor

Yeni Xbox Series X konsolu Geriye Uyumluluk Sistemi dışında, yeni nesil oyunlar için de performansı önemli ölçüde arttırabilecek düzeyde bir konsol. Ayrıca Xbox, HDF teknolojisi ile birlikte tüm oyunların iki katı kare hızı elde etmeyi hedefliyor. Yani Xbox One’da 30 FPS çalışan bir oyun, Geriye Uyumluluk Sistemi ile Xbox Series X’de 60 ya da 120 FPS ile çalışabilecek. Ayrıca süper hızlı yüklemeler için Xbox Series X’de saniyede 2.5 GB işlem yapabilen 1 TB PCIe 4.0 SSD kullanılacak.

Xbox direktörü Jason Ronald‘ın Xbox Series X’in Geriye Uyumluluk Sistemi hakkında açıklamaları :

“Geriye Uyumluluk Sistemine dahil olan oyunlar, CPU, GPU ve SSD’nin tüm gücüyle çalışan Xbox Series X donanımında en iyi performansı gösterebilecek şekilde çalışıyor. Performans modu yok, hız aşırtma yok, geriye dönük uyumlu her oyun için Xbox Series X’in tam gücü kullanılacak. (PlayStation‘a gönderme yapıyor) dedi.

Yeni oyunlar Xbox Series X’de daha iyi çalışacak, ancak hepsi ayrı ayrı optimize edilecek. Eski Xbox oyunları büyük olasılıkla daha yeni oyunlarda bulunan muazzam değişimlerden yararlanamayacak. Örneğin Xbox One oyunu Gears 5’de, Xbox Series X’deki RTX 2080 performansına eşdeğer performans sergileyecek. Ultra PC grafik ayarlarında 100 FPS üzerinde çalışacak ve ray tracing etkin olacak. Ama daha eski oyunlar için bunları söylemek güç.

Xbox Series X Teknik özellikleri

CPUAMD Zen 2 (3.8 GHz, sekiz çekirdek)
GPUAMD rDNA 2 (12 teraflop, 52 CU)
Bellek16 GB GDDR6
Bant Genişliği561 GB/s
Depolama1 TB (NVMe SSD)
2.4 GB/s (ham)
Optik Sürücü4K Ultra HD Blu-ray
4K & 8K DesteğiVar
HDRVar
Kare Hızı120 FPS
Portlar3 USB-A 3.0 – HDMI
Ses çıkışı – Özel bellek yuvası