Geçtiğimiz günlerde baba olan Elon Musk, bebeğine verdiği isimle gündeme oturmuştu. X Æ A-12 ismi verilen çocuk, muhtemelen gelecekte çok ciddi kişisel problemlerle kaşrılaşacak olsa da bir çoğumuz “Elon Musk’ın bebeğinin adı nasıl okunur ya da söylenir yaa?” diye sormadan edemedi.

X Æ A-12: Elon Muskın bebeğinin adı nasıl okunuyor?

X Æ A-12: Elon Musk’ın bebeğinin adı nasıl okunuyor?

Elon Musk, Joe Rogan Experience programına katılarak bu soruya açıklık kazandırdı. Programda Joe Rogan ile Musk’un yeni oğlu X Æ A-12 hakkında sohbet ederek başladılar. İsimdeki X sadece “X” olarak telaffuz edilirken A-12 “A 12” olarak telaffuz edilir. Buradaki A 12 ise “Archangel 12” den geliyor. Yani Başmelek 12. Aradaki Æ kısmı ile Ash olarak okunuyor. Kolay gibi görünse de böyle bir ismi Elon Musk’tan başkası da veremezdi herhalde. Aşağıda röportaja ait videoyu bulabilirsiniz.

Ayrıca röportajda şu an içinde bulunulan ekonomik sıkıntıdan, virüsten ve SpaceX ile gerçekleştirilen projelerden de bahseden Musk’ın katıldığı program yaklaşık iki saat kadar sürüyor.

Pazartesi günü Elon Musk baba olmuştu

Space X CEO’su Pazartesi günü oğullarının doğumunu duyurdu. Twitter’da “Annem ve bebeğim her şey yolunda,” demişti. Lon Musk ve şarkıcı Grimes, bebeklerine X Æ A-12 adını verdiklerini doğruladılar.

Twitter’da “X Æ A-12 isimli bir çoğunun adının nasıl telaffuz edileceği” soruları trend olmuştu.

İsim ne anlama geliyor?

Twitter’da şaka yaptığı bilinen Musk, oğlunun adını duyurduğunda, birçok kişi ciddi olup olmadığını sorguladı. Ancak Kanadalı şarkıcı Grimes, gerçek adı Claire Boucher, adının anlamlarını hayranlarına açıkladı.

Æ, kül olarak bilinen a ve e’nin bir ligatürü Latince ve Eski İngilizce olarak ortaya çıktı, ancak artık pek yoğun olarak kullanılmamakta. Danca, Norveççe ve İzlandaca gibi bazı dillerde Æ harf olarak sınıflandırılır. Şarkıcı Grimes daha önce Æ harfini, en son albümü 4ÆM’de bir şarkı söyleyerek kullandı.

A-12, CIA için yapılmış bir Lockheed uçağıdır. Başmelek olarak gelişimi sırasında tasarımcılar tarafından biliniyordu. Ayrıca Musk, Archangel’in en sevdiği şarkı olduğunu iddia ediyor, ancak şarkının kim tarafından olduğunu açıklamıyor.