Bazı ayrılmalar olsa da özellikle otomotiv sektöründe dünya devi firmaların ülkemizdeki yatırımlarını sık sık görüyoruz. Tasarım, imalat ve montaj gibi işlemlerde ülkemizde fabrikalar kuran bu firmaların ülke ekonomisine ve tabii ki istihdamına katkısı da bir o kadar büyük oluyor. İşte bunlara bir yenisi daha eklendi ve Volkswagen Türkiye resmi olarak kuruldu.

Wolkswagen Türkiye, 943 Milyon TL sermaye ile kuruldu

Uzun bir süredir dünyaca ünlü otomativ firması olan Volkswagen'ın ülkemizde bir fabrika kuracağı konuşuluyordu. Hatta bu konuda ünlü ekonomistlerden sosyal medya üzerinde açıklamalar da görmüştük ve bu isimler durumun ülkemiz için son derece yararlı olacağını belirtilmişlerdi. işte gelen tüm bu haberlerden sonra resmi açıklama yapıldı ve Volkswagen Türkiye Otomotiv Sanayi A.Ş.'nin kurulduğu açıklandı. Yine aynı açıklamada firma sermayesinin tam 943.5 Milyon TL olduğu da belirtildi.

Manisa merkezli olan şirkette başta otomobil olmak üzere kamyon ve farklı motorlu araçların tasarım ve montajları yapılacak. Dolayısı ile tüm bu üretim ve montaj işlemlerinin maliyetleri de şirket üzerinden yapılacak. Dünya genelinde tam 122 fabrikası bulunan Volkswagen şirketinin ülke ekonomisi ve bölge istihdamına da büyük katkı sağlaması bekleniyor.