Windows 10 yayınladığı ilk günden beri problemli güncellemeler ile karşımıza çıkıyor. En son yayınlanan 2020 Mayıs güncellemesinde kullanıcılar da bir çok hata ile karşılaştığını bildirmişti. Bugün kullanıcıların Microsoft’a verdiği geri bildirime göre; Windows 10’daki pop-up bilgisayarı kullanılamaz hale getiriyor.

Windows 10’da son zamanlarda ortaya çıkan bir pop-up ekranı, bazı kullanıcılarda Windows 10 ‘un ilk kurulumundaki ekranın tekrardan karşısına çıkmasını sağlıyor. Bu Windows 10’daki pop-up kullanıcıların hiçbir haberi olmadan gerçekleşiyor ve kullanıcılardan bazıları Windows 10 ‘un otomatik kendini sıfırladığını düşünmüş. Bu pop-up ekranı sadece Windows 10 ‘a bir Microsoft hesabı bağlı değilse geliyor ve kurulumun tamamlanması için Microsoft hesabı bağlamanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca pop-up karşınıza Office 365, Windows Hello ve OneDrive kullanırken ya da ilk kurulumunu yaparken de çıkabilir.

Windows 10'daki pop-up kullanıcıları çıldırttı

Microsoft’un son güncellemelerinde Windows 10’un zorunlu internet bağlantısı kurulumundan sonra bu seferde zorunlu olarak bazı uygulama kullanımları için Microsoft hesabını zorunlu kılıyor. Microsoft’un bu baskıcı tavırları kullanıcıları pek hoş karşılamıyor. Çünkü Windows 10’a bir Microsoft Hesabı eklediğinizde, Windows 10’a tonlarca gereksiz uygulama kuruluyor ve sistemin yavaş çalışmasını sağlıyor. Özellikle oyun sırasında Microsoft hesabından gelen bildirimler ve pop-uplar da kullanıcıları çıldırtmış durumda.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Windows 10’daki pop-up ekranı karşınıza çıktıktan sonra bilgisayarınızın zorla sıfırlandığını ya da zorla güncellenmek zorunda kaldığını düşünebilirsiniz. Ama durum tam olarak böyle değil. Microsoft sizin zorunlu olarak bazı uygulamaları kullanırken Microsoft hesabı kullanmanızı zorunlu kılmak istiyor. Eğer bu durumdan sıkıldıysanız ve sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız size iyi bir haberimiz var. Bu pop-up ekranından sonsuza dek Microsoft hesabı girmeden kurtulabiliyorsunuz.

Windows 10’daki pop-up ekranını ve gereksiz bildirimleri kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Windows 10 Başlat menüsünden Ayarlar ekranını açın
  • Ardından en başta yer alan Sistem sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza Bildirimler ve eylemler adında bir seçenek gelecek. O seçeneğe tıklayın.
  • Uygulamalar ve diğer gönderenlerden bildirimler alın seçeneğini bulun. Ardından altındaki bütün tikleri kapatarak, o seçeneği de etkisiz hale getirin.

Kullanıcılar pop-up ekranının aniden karşılarına çıkması yönündeki geri bildirimlerini Microsoft’a geçtiğimiz hafta gönderdiler. Ve Windows 10’daki pop-up ekranı geçtiğimiz hafta sonu aniden kullanıcıların karşısına çıkmaya devam etti. Microsoft bunu önlemek için çeşitli arayışlara girmiş olmalıdır. Ama bunu bilmeleri lazım ki kullanıcılar ilk kurulumdaki zorunlu internet bağlantısından ve Windows 10 ‘a zorunlu Microsoft hesabı girmeyi pek de normal karşılamıyor.

Haberin kaynağı : Buraya tıklayın