Microsoft, 1 milyar Windows 10 çalışan bilgisayara ulaşılmasından ötürü, Windows 10 kullanıcı arayüzü için baştan tasarım yaptı. Microsoft’un bu rakama ulaşması beş yıl sürdü ve ironik bir şekilde Windows 7 desteği sona erdikten birkaç hafta sonra geldi. Windows 10, 1000’den fazla üreticinin yanı sıra XBox konsol ailesi ve çeşitli karma gerçeklik cihazları tarafından 80.000’den fazla farklı PC modelinde bulunuyor.

Windows 10 kullanıcı arayüzü yeni özellikler ile geliyor

Microsoft, Kurumsal Yaşam Başkan Yardımcısı Yusuf Mehdi “Fortune 500’ün tamamının şu anda Windows 10 cihazlarını kullanması, kurumsal ve ötesinde iş dönüşümünü artırmak için kritik bir platform haline geldi” diyor.

Microsoft Windows ve Aygıtlar Şefi Panos Panay’ın Instagram’daki bir yayını, yeni Windows 10 kullanıcı arayüzünü gösteren bir video içeriyor. Microsoft, basitleştirmek ve aradığınızı bulmanızı kolaylaştırmak için Windows Başlat menüsündeki döşemeli arabirimdeki blokların rengini azaltmış. Akıcı Tasarım sistemi, Dosyalar uygulaması ve Windows Dosya Gezgini de bu güncellemeden etkilenmiş gibi görünüyor.

Windows 10 kullanıcı arayüzü yenileniyor

Buna ek olarak, video yeniden tasarlanan çeşitli uygulamalara bir göz atıyor. Microsoft, Fotoğraflar ve Hesap Makinesi uygulamaları gösteriliyor, ancak ayrıntılara girilmemiş. Bazı uygulamalarda yeni simgeler de bulunuyor. Her şeyden önce, kullanıcılar Microsoft’un akıcı tasarım sistemine dayanarak oluşturmak istenen tutarlılığı fark edeceklerdir.

Çıkışının üstünden beş sene kadar geçen Windows 10 işletim sistemi, önceki işletim sistemlerinden farklı olarak, sadece güvenlik açısından değil, tasarım açısından da kullanıcılarını tatmin edecek güncellemeleri alıyor. Bu yeni güncellemede yapılan değişiklikler vasıtasıyla önümüzdeki dönemde yeni bir Windows kullanıyormuş gibi de düşüneceğiz gibi görünüyor.

Windows 10 yüklemek için gereken sistem özellikleri

İşlemci:1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM:32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB
Sabit sürücü alanı:32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 32 GB
Grafik kartı:WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri
Ekran:800×600
İnternet Bağlantısı:Güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Windows 10 İşletim Sistemi edinmek için tıklayın.