Microsoft, herkesin rahatlıkla kullanması için, Windows 10 erişilebilirlik iyileştirmeleri yapıyor. Yeni gelecek olan imleç, ekran okuyucusu ve birkaç geliştirme ile daha iyi bir hal alacak.

Windows 10 erişilebilirlik iyileştirmeleri yapılıyor
Microsoft metin imleci ayarları

Microsoft, Mayıs 2020 güncellemesinde kullanıma sunulacak Windows 10 erişilebilirlik özelliklerinde, özellikle metin imlecinin yerleşik ‘Büyüteç’ özelliğini kullanarak daha kolay görülmesini ve takip edilmesini sağlamaya yönelik bazı geliştirmeler yapıyor.
Ayrıca ‘Büyüteç’ aracına entegre edilen yeni metin-konuşma işlevselliğinin yanı sıra ‘Ekran okuyucusu’na da (yerleşik Windows ekran okuyucu) iyileştirmeler yapıyor.

Microsoft daha önce standart fare imlecinin boyutunu ve rengini ayarlamaya yönelik bir araç sunmuştu. Güncelleme, şimdi metin imlecine de benzer seçenekler getiriyor. Görme bozukluğu olan kullanıcıların metin imlecinin (Microsoft metin imleci ayarları görselinde görüldüğü gibi) boyutunu, kalınlığını ve renginin ayarlanmasını sağlayan yeni ek geliştirmeler ve ekranda kolayca bulmak için yeni ve daha büyük bir gösterge eklenmesini sağlıyor.

Windows 10 erişilebilirlik iyileştirmeleri yapılıyor

Büyüteç ayrıca tarayıcılarda ve uygulamalardaki metni okuyacak yeni bir metin okuma özelliği alıyor. (Edge, Chrome, Firefox, Word, Outlook ve Powerpoint desteği.) Bu amaçla Büyüteç uygulamasında kullanıcıların oynatmayı kolayca kontrol etmelerini sağlayan yeni medya kontrol düğmeleri getiriyor.

Son olarak Microsoft, ekranı görmeden Windows’u kullanmayı mümkün kılan Ekran Okuyucusunda iyileştirmeler yapıyor. Microsoft, geçiş işlemleri için tam ifadeler yerine sesleri duyurmak için seçenekler ekliyor, ayrıca büyük harf ve kelimeleri duyurmak için de daha iyi bir destek sağlıyor.
Ekran okuyucusunda web’e göz atarken daha iyi bir deneyim sunuyor. Firefox desteği de verecek olan Ekran okuyucusu, web sayfalarını otomatik olarak okumaya başlamasını sağlayan bir seçenek ekliyor ve sayfanın tüm özetini de çıkarabiliyor.