Microsoft, Windows 10 Başlat menüsü ‘nü daha farklı bir tasarıma geçiriyor. Şeffaf arka planı olan ve daha sadeleştirilmiş, göz yormayan temiz bir Başlat menüsü ‘nü test ediyor.

Bu yeni tasarımı incelediğimizde bir önceki menüde kullanılan logoların arkasında yer alan düz renk tabakalarının kaldırıldığını görüyoruz.

Başlat menüsündeki uygulamaların arka planındaki renginde azalma, onu biraz basitleştirecek ve günlük olarak kullandığınız uygulamaları aramayı kolaylaştıracak. Bu değişiklik, Başlat menüsünün karışık görünümü ortada kaldıracağını düşünüyoruz. Ayrıca bu yeni menü, Windows 10’un karanlık teması ile de uyumlu bir şekilde çalışacak.

Windows 10

Microsoft’un mevcut Başlat menüsü tasarımında genelde mavi renk tonu ön planda oluyordu. Yeni tasarımda ise şeffaflık ön planda olacak gibi.

Windows 10 Başlat menüsü ile birlikte Alt-Tab kombinasyonu da güncelleniyor

Güncelleştirilmiş Başlat menüsünün yanı sıra Microsoft, Alt-Tab kombinasyonunda da güncellemeler yapacak. Bu kombinasyon, bugüne kadar uygulamalar arasında geçiş yapmayı daha kolay hale getiriyordu.

Microsoft, bugünkü güncellemeden başlayarak, Microsoft Edge’de açılan tüm sekmeler yalnızca her tarayıcı penceresindeki etkin sekmede değil Alt-Tab’da görünmeye başlayacak.

Bildirimleri artık hızlı bir şekilde kapatmanıza izin vermek için sağ üst köşede bir X olacak. Microsoft Windows 10’daki Ayarlar uygulamasını da geliştiriyor. Sizi genellikle eski Denetim Masası sistem sayfasının sistem bölümüne doğru yönlendiren bağlantılar şimdi doğrudan Ayarlar bölümünde Hakkında sayfasında olacak. 

Ayrıca Microsoft, Windows 10’un Görev Çubuğu’nu da daha işlevsel bir hale getiriyor. Şirket, Xbox Live kullanıcıları için yeni bir hızlı erişim simgesi getirirken Android kullanıcıları için de telefonunuz uygulamasına dair bir simge getiriyor. Bu sayede kullanıcılar, ihtiyaçlarına daha kolay ulaşabiliyorlar. Windows 10’un yeni özellikleri, işletim sisteminin son test sürümünde kullanılabilir halde.

Son olarak 2’si 1 arada bilgisayarlar için de yeni bir güncelleme geldi. Kullanıcılar artık klavyeyi çıkarttığında anında tablet moduna geçiş yapabilecek ve dokunmatik sürüm ile devam edecek.