Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi yayınlandı. Microsoft geçen sene Kasım ayı güncellemesi 1909 ile birlikte Windows 10’un güncellemelerinde yeniliye gideceğini açıklamıştı. Kullanıcılar özellikle Windows 10’un arayüzünün değişmesini istiyor ve Windows 10 uygulamaları yüzünden oyunlarda oluşan performans sorunlarının giderilmesini istiyordu. Microsoft sürüm 2004 güncellemesi ile birlikte kullanıcıların isteklerinin bir kısmını çözmüşe benziyor. Ama bu durumdan Insider kullanıcıları (Windows 10’un geliştirici test kullanıcıları) pek memnun gözükmüyor ve hala yayınlanan final sürümünde bile hataların olduğundan bahsediyorlar.

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi ne gibi yenilikler ile geliyor?

Yüksek disk ve işlemci kullanımının bir numaralı nedeni olan Windows arama ve dizin oluşturma bu güncelleme ile en baştan tasarlanmış.

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi notlarında Windows Arama ayarlarının algoritmasının baştan yapıldığını ve bazı durumlarda yüksek disk ve işlemci kullanımı yüzünden çalışmayacağını Microsoft belirtmiş.

Ayrıca dizin oluşturma ve Windows Arama bazı durumlarda çalışmayacak

  • CPU kullanımı %80’in üzerine çıktığında.
  • Disk kullanımı %70’in üzerine çıktığında.
  • Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pil %50 altına düştüğünde.
  • Düşük güç modunda.
  • Oyun Modu açık olduğunda

Görev yöneticisinden ekran kartı sıcaklığını görebileceksiniz ve bundan sonra takılı olan diskin SSD ya da HDD olduğunu anlayabileceksiniz.

Eğer harici bir ekran kartınız varsa ve GPU sürücünüz güncelse siz de bu Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi sonra ekran kartı sıcaklığınızı Görev yöneticisinden kontrol edebileceksiniz. Yalnızca °C (Santigrat) cinsinden görebiliyorsunuz, eğer bulunduğunuz bölgede °F (Fahrenhayt), °R (Reömür) ile sıcaklık ölçülüyorsa bunu basit bir şekilde çevirebilirsiniz. İleride gelecek güncellemeler ile desteklenebilir.

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi yayınlandı

Aynı şekilde sahip olduğunuz diskin daha detaylı şekilde özelliklerini görüntüleyebiliyorsunuz. Daha önce yaşanan bir sorun ise diskinizin SSD ya da HDD olduğunun anlaşılmamasıydı. Bu güncelleme ile bu sorun da ortadan kalkmış.

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi yayınlandı

Bildirim ayarlarını istediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz. Ayrıca performans açısından Odak ve Bildirimlerin tamamen kapatılmasına bu güncelleme ile birlikte olanak sağlanacak.

Hiçbir bildirimi görmek istemiyorsanız Ayarlar / Sistem / Bildirim ve Eylemler sekmesinin altına bir seçenek daha eklendi.

Sadece belli uygulamalardan bildirim alıp, diğer uygulamaların önüne geçmesini önlemeniz için bir özellik daha Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi ile eklendi.

Ayarlar / Sistem / Bildirim ve Eylemler sekmesine girdiğinizde artık görsel bir şekilde bildirimin ekrana nasıl yansıyacağını ayarlayabilirsiniz. İsterseniz bildirim ekranda hiç gözükmeden direk Bildirim kutusuna düşer.

Bilgisayarınızı artık kaydettiğiniz bulut verilerinizden sıfırlayabileceksiniz.

Bu yeni seçenek ile birlikte Windows 10 kurulumunu sadece yerel olarak kurma seçeneğinin yanına bir de Buluttan Sıfırlama seçeneği ekleniyor. İsterseniz disk alanından kullanmadan Windows 10, verilerinizi yedekler ve disk alanınızdan kullanmadan bütün verilerinizi yükleme bittiğinde tekrardan bilgisayarınıza yükler. İsterseniz her şeyi kaldır seçeneğini işaretleyerek sıfırdan kurulum yapabilirsiniz.

 Ayarlar / Güncelleştirme ve Güvenlik / Kurtarma bölümünden Buluttan Sıfırlama sekmesine göz atabilirsiniz.

DirectX 12 Ultimate bu güncelleme ile birlikte ilk defa oyuncular ile tanışacak.

Microsoft geçtiğimiz aylarda Xbox Series X ve PC platformları için DirectX 12 Ultimate API’sini duyurmuştu. DirectX 12 Ultimate ne işe yarar derseniz, NVIDIA kanadında gördüğümüz Ray Tracing ve DLSS teknolojisi gibi bazı performans ve görsel yenilikler sunuyor. Bunların başında gerçek zamanlı ışık izleme teknolojisi ve Sampler Feedback dediğimiz karakterin sadece baktığı yönü yükleme özelliği öne çıkıyor.

DirectX 12 Ultimate destekleyen NVIDIA ve AMD kartları

  • NVIDIA RTX Serisi ekran kartları ve 1600 serisi ekran kartı
  • AMD RDNA2 Mimarisine sahip ekran kartları (Henüz satışa çıkmadı)

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi nasıl yapılır?

Ayarlar / Güncelleştirme ve Güvenlik / Windows Update sekmesine gelip güncelleştirmeleri denetle butonuna basın. Eğer güncelleme şuan sizde gözükmüyorsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü bende de gözükmüyor. Büyük ihtimal bölgesel olarak yayınlanmış olabilir. Microsoft tarafından net bir açıklama yok. Ama bu hafta içinde güncellemelerin tamamlanacağına eminiz.

Daha fazla bilgi almak için Microsoft’un hazırladığı metine göz atabilirsiniz.