Windows 10 2004 güncellemesi sorunlar ile çıktı. Microsoft aylardır 2004 ya da 20H1 güncellemesinin Windows 10 standartlarını değiştireceğini söylüyordu. En son 1909 yani 2019 Kasım güncellemesinden sonra gelecek bir sonraki güncelleme için kullanıcıları epey umutlandırmıştı. Görüyoruz ki Microsoft bir kez daha şaşırtmadı. Tekrardan sorunlu bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Insider’lar sosyal platformlarda güncellemenin çıkmaması için tonla Microsoft’a hatalar gönderiyordu. Görünüşe göre Microsoft bu güncellemeyi daha fazla ertelememek için sorunlu bir şekilde kullanıcılara sundu. Normal olarak Koronavirüs pandemisi öncesi sürüm 2004 güncellemesinin Nisan ayı sonlarında kullanıcılara sunulması planlanıyordu.

Windows 10 2004 güncellemesi sorunlar ile çıktı

Windows 10 2004 Mayıs güncellemesi ile gelen yenilikleri buradan okuyabilirsiniz.

Windows 10 2004 Güncellemesi Sorunları

1 – DISM Host düzgün çalışmıyor.

DISM Host nedir?
Windows Kurulumu ve Windows Kurtarma da dahil olmak üzere Windows görüntülerini servis etmek ve hazırlamak için kullanılır.

Windows 10 2004 güncellemesi sonrasında DISM Host’a bağlı olarak başlat menüsünde ve görev çubuğunda bazı sorunlar meydana geldi.

2 – Bazı ses ve ağ kartları bilgisayara takıldıktan bir süre sonra mavi ekran hatası ile karşılaşıyorsunuz.

Windows 10 2004 ile birlikte bilgisayarınıza bazı marka ses ve ağ kartları taktığınız zaman bir süre sonra mavi ekran hatası ile karşılaşacaksınız. Tabii ki her model ya da marka için geçerli değil, belli bir standartı olanlar için geçerlidir. Ayrıca hatayı deneyimleyen kullanıcılar, ağ kartının çalıştığını ama internet hızlarında gözle görülür yavaşlama olduğunu yazmış.

3 – Thunderbolt ara birimi ile takılan Fareler çalışmıyor.

Thunderbolt dönüştürcüsü ya da arabirimi kullanıyorsanız bu güncellemeden sonra büyük ihtimal fareniz çalışmayacak. Özellikle mobil kullanıcılar (Notebook vs.) bu sorundan oldukça fazla bahsetmiş. Sorunun kaynağı ise henüz belli değil.

4 – Özellikle mobile GPU’lar güncelleme sonrası uyumsuzluk problemi yaşıyor.

Windows 10 2004 güncellemesi sonrasında bazı NVIDIA ve INTEL mobil GPU kullanıcıları sürücü yüklerken ya da yüklü sürücüden ekran ayarları yapmak istediklerinde bilgisayarın kitlendiğini belirttiler. Ayrıca bu sorunları yaşayan kullanıcılar yüklü en son ekran kartı sürücüsünde bu sorunu yaşamadıklarını ama eski sürüme döndükleri zaman sorunların tekrardan baş gösterdiğini belirtmiş.

5 – Oyun Modu ya da Game Bar’a bağlı olarak gerçekleşen CPU’nun yük altında kalma sorunu.

Eğer Windows 10’da Oyun Modunu etkin hale getirdiyseniz ya da Game Bar açık halde oyun oynuyorsanız CPU kullanımı normal olmayan bir şekilde yükselecektir.

Windows’u Eski Sürüme Nasıl Döndürebilirim?

  • Ayarlar / Güncelleştirme ve Güvenlik / Kurtarma / Gelişmiş başlangıç
  • Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Bundan sonra açılan ekrandan:
  • Sorun Gider / Gelişmiş Seçenekler / Önceki sürüme geri dön
  • Yolunu izleyin. Ardından yüklü güncelleştirmelerden bir tanesini seçin ve eski sürümün geri yüklenmesi için bekleyin.

Windows 10 2004 güncellemesi sorunlar ile çıktı ama bu sorunların düzeltilemeyeceği anlamına gelmiyor. Yakın zamanda yayınlanacak olan Topluluk Güncellemelerinden sonra Windows 10 2004’e geçmenizi öneriyoruz.