WhatsApp kullanıcı sayısı gün geçtikçe katlanarak artmaya devam ediyor. Hali hazırda dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, güncellemeler ile yeni özellikler de kazanıyor. 2014 Yılında sosyal medya devi Facebook tarafından, tamı tamına 21.8 milyar dolara satın alınan uygulama, satın alındığı zamanda da 500 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Bugün yayınlanan yeni verilere bakılırsa, Facebook satın alınmasından sonra kullanıcı sayısı 4 katına yükselmiş.

WhatsApp kullanıcı sayısı 2 milyarı aştı

Yayınlanan verilerde dikkat çeken bir başka detay ise kullanıcı gizliliği ile ilgili oldu. WhatsApp’ın blog yazısında, kullanıcıların tüm mesajlarının baştan sonra şifrelendiğinin altı çizildi. Tüm mesajların kullanıcının telefonu içerisinde kaldığının ve sunucularda saklanmadığının üstüne basıldığı yazıda, WhatsApp’ın tercih edilmesinin sebebi olarak gizlilik olduğu öne sürüldü. Ayrıca geliştiriciler de gizliliğin ve güvenliğin en çok önem verdikleri nokta olduğunu belirtti. WhatsApp kullanıcı sayısı, görünüşe bakılırsa her yıl milyonlarca yeni kullanıcıya ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Geçtiğimiz haftalarda ise WhatsApp Android telefonların büyük çoğuluğu için karanlık mod‘a kavuşmuştu.

Uygulamanın beta sürümünde aktif edilen özellik, geçtiğimiz haftadan itibaren kullanıcıların büyük çoğunluğu için aktif hale getirildi. Tabii ki WhatsApp kullanıcıları, hem bataryayı hem de gözümüzü az yoran karanlık mod’u aktif hale getirmenin çözümünü arar oldu.

Android’de WhatsApp karanlık mod nasıl aktif edilir?

WhatsApp tarafından Koyu Mod olarak adlandırılan karanlık mod’u, Android platformunda aktif etmek için şu yol izleniyor.

1. WhatsApp uygulamasını açın.
2. Sağ üst köşede 3 nokta halinde gözüken ayarlar düğmesine dokunun
3. En alttan Ayarlar’a basın
4. Sohbetler’e basın
5. En üst kısımda bulunan Görüntüleme bölgesinde Tema butonuna tıklayın
6. Koyu mod’u seçip tamam’a tıklayın.

Bu işlemlerden sonra WhatsApp’ınızı karanlık mod’da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak WhatsApp’daki karanlık mod tam manası ile siyah değil. Bu nedenden ötürü AMOLED panele sahip kullanıcılar, karanlık mod’un batarya tüketimine çok fazla etkisini hissetmeyecek. Keza AMOLED paneller arka plan zifiri siyah olmadığı müddetçe LED’leri kapatmıyor.

WhatsApp’ın karanlık mod’u yakında iOS telefonlar için de gelecek.