Teknoloji, dünyaya yayılan tüm koronavirüs hastalığında kahraman olmak için elinden geleni yapıyor. Gelişen teknolojide virüslü hastayı bulan gözlük COVID-19 ile savaşta insanlara yardımcı oluyor. Dünyayı saran koronavirus belasının yayılımı engellemek adına katkıda bulunmak isteyen firma, bu akıllı gözlükle insanların sıcaklıklarını hızlı bir şekilde göstermiş olacak ve virüslü hastayı bulmaya yardımcı olacak.

Korona Virüslü hastayı bulan gözlük

Bu gözlük diğer insanların sıcaklıklarını anında ölçüyor. Rokid’in T1 termal gözlükleri üç metrede 200 kişiye kadar sıcaklıkları tespit etmek için bir kızılötesi sensör kullanıyor. Geliştirilmesi sadece iki hafta süren T1 termal gözlükler, Çin’deki hükümetlere, işletmelere ve okullara binlerce çift sattı. Teknik özellikleri ise bir kızılötesi sensör ve diğer insanların gözlüklerini okumalarını sağlayan 12MP kamera ile donatılmış. Bir Qualcomm işlemcisi kullandığını da belirtmiş olalım.

COVID-19 ile savaşan gözlüklerin işlemcisi Qualcomm’dan

Rokid Başkan Yardımcısı Xiang Wenjie, alışveriş merkezlerinde ve havaalanlarında insanları izlemek için mükemmel bir özellik olduğunu söylüyor. Hangzhou’daki bir ofis binası, işe geri dönen çok sayıda çalışanın hızlı bir şekilde taranabilmesi için özel bir sıcaklık standını, T1 Termal Gözlük ile değiştirdi.

Virüslü hastayı bulan gözlük yapıldı!

Greentown Mülk Yönetimi Başkanı Jin Keli, “Daha fazla yeni ürünü, özellikle bu gözlüklerle, temassız sıcaklık ölçümü yapmak için kullanabileceğimizi düşünüyoruz, büyük bir kalabalıkla karşılaştıklarında çok verimli oluyorlar.” T1, 10 metreden kısa bir mesafeden 2 dakika içinde 200 kişiye kadar sıcaklıkları okuyabilir.

Şirketin ABD’de ofisi var ve gözlükleri kolluk kuvvetlerine, hastanelere ve işletmelere satmak için fırsatlar üzerinde çalışıyor. T1 ayrıca yüz tanıma için de kullanılabilir. Firma T1’i COVID-19 ile mücadelede yardımcı bir araç olarak görse de, Çin’deki vakaların çoğunda insanların yüksek ateşleri olmadığı da bilinen bir gerçek.

Virüslü hastayı bulan gözlük yapıldı!

Firmaya, Çin hükümeti adına casusluk yaptığı iddialarına karşılık Rokid’in ABD Direktörü Liang Guan, gözlüklerden hiçbir veri buluta gönderilmediğini açıkça belirtiyor. “Bu modülle ilgili olarak buluta herhangi bir veri almıyoruz. Müşteriler için gizlilik onlar çok önemlidir. Veri ölçümü yerel olarak saklanır.” diyor. Firma global pazarda da yer almayı hedeflediklerini belirtiyorlar.