Riot Games, Türkiye’deki oyuncuların oyun keyfini artıracak yeni bir sürprize imza atıyor. Şirketin büyük merakla beklenen taktiksel nişancılık oyunu VALORANT, 7 Nisan 2020’de açılacak Kapalı Beta döneminde tamamen Türkçe olarak, yerelleştirilmiş bir şekilde oyuncularla buluşacak.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

Riot Games, karakter diyaloglarından, metinlere kadar oyunla ilgili her detayı tamamen Türkçe sunabilmek için uzunca bir süredir ünlü sanatçılarla çalışmalarını sürdürüyor. VALORANT’ın oyuncuya Türkçe ulaşmasını sağlayabilmek için Riot Games adına, farklı yerelleştirme başlıklarında 6 kişilik deneyimli bir çekirdek ekip çalışıyor. Seslendirme sanatçıları, teknik ekip gibi kaynaklar da dahil edildiğinde bu sayı 30’a ulaşıyor. Yıllardır League of Legends evrenini büyük bir özenle gerçekleştirdiği yerelleştirme çalışmalarıylaülkemizdeki oyuncu kitlesiyle buluşturan Riot Games, VALORANT için de hayli yoğun bir yerelleştirme süreci geçiriyor.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

“Tamamen Türkçe”ye kaç replik sığar?

Toplam 3214 Türkçe replik VALORANT dünyasında yerini aldı ve bu replikler için Mustafa Oral’ın seslendirme yönetmenliğinde çalışıldı. Aylardır yürütülen çalışmalarda şu ana kadar, 13.000 kelime oyun içi metin, 25.000 kelime oyun dışı metin ve 14.000 kelime seslendirme metni çevirisi gerçekleştirildi; saatlerce süren kalite kontrol testleri yapıldı ve bu sayılar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Riot Games Türkiye, VALORANT ajanlarını olabildiğince gerçekçi ve dilimize uygun olarak konuşturmak istediği için, sanatçıların o karakteri doğru yansıttığından emin olana kadar defalarca kayıt tuşuna basarak uzun bir çalışma sürecini geride bıraktı. Bu uzun ama keyifli sürecin sonundaki ilk örnekleri ise bir video ile birlikte oyuncularla paylaştı:

VALORANT karakterlerine sesleriyle hayat veren ses sanatçıları ise şu şekilde:

  • Breach – Umut Tabak
  • Cypher – Selim Yeğin
  • Sova – Murat Aydın
  • Viper – Hümay Güldağ
  • Phoenix – Onur Kırış
  • Brimstone – Itri Koşar
  • Sage – Damla Özüduru
  • Jett – Berrak Kuş
  • Omen – Levent Yıldız
  • Dış Ses – Merih Tangün

VALORANTKapalı Betası ve diğer tüm konularhakkında ayrıntılı bilgi için www.PlayVALORANT.com adresini ziyaret edebilirsiniz.,

VALORANT Nedir?

Valorant, FPS türünde tamamen ücretsiz Free2Play bir aksiyon oyunu. 5vs5 olarak iki takımın karşılıklı farklı modlar (Death Match ya da spike gibi) ile çarpıştığı bir yapısı var. “Tam olarak ne derseniz?” CS: GO‘nun gelişmiş, ancak çok daha eğlenceli bir versiyonu diyebilirim. Üstelik gelişmiş grafiklerine rağmen nerede ise çok düşük sistemlerde bile rahatlıkla çalışabilen bir oyun. CS: GO’da hile programı kullanmadan başarılı olmanız mümkün değil. Ancak Valorant’ta ise en ufak bir hileye bile geçit olmayacak. Zaten Riot’u bu konuda her zaman oldukça takdir etmişimdir. Overwatch ile de çok rahat kapışabilecek hatta onu geçebilecek derecede mekanikleri olan bir oyun. Bence Riot’un League of Legends’da elde ettiği tüm espor tecrübesini bu oyuna aktarmışlar.

Valorant Sistem Gereksinimleri için önceki haberimize göz atabilirsiiniz.