Samsung CF396 incelemesi . Ülkemizde kurların yükselişe geçmesinin ardından bu yükseliş elektronik aletlerde de etkisini hissettirmiş durumda. Samsung’un oyuncuların bütçesini de hesaba katarak fiyat performans yönü ile çıkan CF396 model kavisli oyuncu monitörünü inceliyoruz.

Samsung CF396 kavisli yapısından ötürü, Samsung’un özel olarak geliştirdiği VA paneli içerisinde bulunduruyor. Peki VA Panel nedir? IPS ve TN panel ile ne gibi farklılıkları var? Samsung CF396 incelemesi devamında bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

Samsung CF396 24″ ve 27″ olarak iki farklı varyasyon ile karşımıza çıkıyor. Genel olarak özelliklerine bir bakış atacak olursak : 16 9 en boy oranına sahip 1920×1080 piksel çözünürlüklü bir ekran bizleri karşılıyor. Kavisli ekranlarda görmüş olduğumuz eğim derecesi ise 1800R. Bu sayede ekranı boydan boya daha net bir şekilde görebiliyorsunuz. Parlaklık tarafında ise oyuncuları memnun ediyor. Fazla göz yormayan yüksek kontrastlı ekranı 250cd/m2 maksimum parlaklık düzeyine sahip. Statik kontrast oranı ise 3.000:1 bu değer ile IPS ve TN panelin bir adım önüne geçiyor. Daha canlı ve daha net renklerden tercih yapacaklar için kuşkusuz bu monitör ilk tercihlerden biri olacaktır.

Malzeme kalitesi ve tasarımı

Samsung CF396 genel olarak plastik bir yüzeyden oluşuyor. Çıkartılabilir bir ayağa sahip. Ama bu ayak maalesef ayarlanamıyor. Ya da yukarı – aşağı bir şekilde kaldırıp indirilemiyor. Giriş çıkışların bulunduğu monitörün arka tarafı ise mat leke bırakmayan bir yüzey ile kaplanmış. Sağ alt tarafta açma – kapatma ve ayar düğmesi bulunuyor. Monitörün, HDMI, VGA, 3.5 mm hoparlör-kulaklık girişi ve bir de güç girişi bulunmakta.

Samsung CF396 incelemesi: Ucuz kavisli oyuncu monitörü

Ekran tasarımı ve özellikleri

Kavisli tasarımı sayesinde düz ekranlara kıyasla görüş açınız artıyor ve ekranın tam ortasına odaklanıyorsunuz. Bu sayede gözünüzden hiçbir detay kaçmamış oluyor. Daha geniş bir görüş alanı, derinlik algısında emsallerine kıyasla daha iyi bir oran, görsel içeriğe kazandırdığı derinlik sayesinde oyuncuların her türlü koşulda, ekranda olan her düşmanı görmesini sağlıyor. Özellikle kendi kullanımımda PUBG ve Fortnite gibi oyunlarda harita çok geniş olduğu için eski monitörümde ayarları ne yaparsam yapayım düşmanı fark edemiyordum. Samsung CF396 monitörünü deneyimledikten sonra ekranımda artan derinlik algısı sayesinde daha fazla detay görmeye başladım. Oyunu bir kenara bırakıp film ve dizi tarafına geçecek olursak : görüş alanının genişliği sayesinde iMax sinema ekranı gibi izlediğim videoya ya da filme odaklanmamı sağlayan kavis teknolojisi ile birlikte kontrast ve renklerde de canlı bir ritim yakalanmış durumda. İster 24″ kullanın ister 27″ kullanın ekran sizlere eşsiz bir deneyim yaşatacaktır.

Oyuncular için FreeSync 2.0 desteği

AMD FreeSync ile birlikte ekranınızda ani kare hızı düşmesi ile yaşanan yırtılmaları sıfıra indirebilirsiniz. AMD Radeon Ayarları uygulamasından FreeSync’i aktif ettikten sonra monitörünüzün ekran yenilme hızı 60 Hz yerine 72 Hz’e yükselecektir. Bu sayede ekranda gördüğünüz kare oranı artacak, çevrimiçi oyunlarda rakibinizi ondan daha önce alt edebileceksiniz. Ayrıca NVIDIA bir ekran kartı kullanıcıysanız üzülmeyin. FreeSync teknolojisi HDMI 2.0 bir kablo ile ekran kartınızdan monitörünüze bağlıysa GeForce arayüzünden FreeSync’i de aktif edebilirsiniz. Bu sayede ekranınız 60 Hz değil 72 Hz olarak çalışacaktır ve yırtılmalardan sonsuza dek kurtulmuş olacaksınız.

Ucuz kavisli oyuncu monitörü : Samsung CF396 incelemesi

Renkler ve Yüksek Kontrast oranı

Samsung CF396 kavisli oyuncu monitörü, RGB renkleri ile 16 Milyon rengi doğru bir şekilde iletilmesini sağlar. Siyahı gri tonlarıyla değil tamamen siyah olarak görürsünüz. Aynı şekilde beyaz rengi de diğer panellere nazaran tonları maviye kaymış bir şekilde değil tamamen beyaz olarak görürsünüz. 3.000:1 Statik kontrast oranı sayesinde gözlerinizi rahatsız etmeden sönük renklerin aksine canlı bir ekran ile karşı karşıya kalacaksınız.

Samsung CF396 Oyun Modu ve Yazılımı

Samsung oyuncular ve standart kullanıcılar için Oyun Modu, Film Modu, Göz Koruyucu Modu gibi özellikleri öne çıkartıyor. Monitörün sağ arka tarafında bulunan tuşa dokunarak bu ayarlara erişebiliyorsunuz. Oyun Modunu aktifleştirdiğiniz gecikme süreleri düşüyor, bunun ardından kontrast ve parlaklık da gözü yormaması için bir tık azaltılıyor. Göz Koruyucu Modunu etkinleştirdiğiniz zaman ise ekran sarı bir filtre ile kaplanıyor parlaklık ve kontras da aynı şekilde büyük bir ölçüde azalıyor. Kitap okuyanlar ve pandemi döneminde olduğumuz bu zamanlarda yoğun bilgisayar kullanıcıları için Göz Koruyucu Modunu önerebilirim.

Her koşulda görünebilen ekran teknolojisi ve güç tasarrufu

Samsung, CF396 model monitörüne kullanıcıların gözlerini yormamak adına mavi ışık filtresi konumlandırmış durumda. Mavi ışık uzun süreli kullanımda gözünüzü yorabilir ve baş ağrısına sebep olabilir. Bunun yanı sıra güneş ışığında bile bana mısın diyen ekranı hiçbir şekilde görüntü kayıplarına sebebiyet vermiyor. Odamın arkasında bulunan pencere güneşi tamamen görecek şekilde ve monitör ekranına direk etki ediyor. Ama monitörün sağ ve sol taraftan gözüken bakış açısından bile hiçbir şekilde görüntü kaybı, parlama gibi durumlar bulunmuyor. Samsung’un eko-tasarruf teknolojisi ile birlikte yüksek enerjili elektrik kullanımından kaçınılmış durumda.

Samsung CF396 ‘da kullanılan VA Panel ve diğer paneller arasındaki farkalar

VA Panel nedir?

VA Panel dikey dizilime sahip pikselleri temsil eden bir görüntüleme teknolojisidir. VA Panel’in kontrastı diğer panellere nazaran daha yüksektir. Ama gecikme süreleri IPS paneller gibi düşük değildir. O yüzden profesyonel arenada çok fazla tercih edilmemektedir.

VA Panel – TN Panel – IPS Panel arasındaki farklar nelerdir?

VA Panel Artıları

 • Renk Kalitesi
 • Parlaklık
 • Kontrast

VA Panel Eksileri

 • Görüş açısı
 • Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
 • Enerji tüketimi
 • Ekran hassasiyeti
 • Yüksek tepkime süresi

IPS panel Artıları

 • Renk kalitesi
 • Sağlamlık
 • Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
 • Enerji tüketimi
 • Düşük tepkime süresi

IPS Panel Eksileri

 • Parlaklık Düzeyi
 • Yüksek Fiyat

TN Panel Artıları

 • Düşük tepkime Süresi
 • Uygun Fiyat

TN Panel Eksileri

 • Görüş açısı (Her açıdan aynı renk)
 • Ekran hassasiyeti

Samsung CF396 Teknik Özellikleri

 • Panel : VA Panel
 • Ekran Eğimi : 1800R
 • En / Boy Oranı : 16:9
 • Çözünürlük : 1920×1080 piksel
 • Gecikme Süresi : 4ms
 • Ekran Yenileme Hızı : 60 Hz AMD FreeSync ile birlikte 72 Hz
 • Parlaklık : 250cd/m2
 • Kontrast : Statik Kontrast Oranı 3.000:1(Tip.)
 • Kablo Bağlantı Tipi : VGA ve HDMI 1.4
 • Ses Çıkışı : 3.5mm
 • Dahili Hoparlör : Mevcut Değil

Samsung CF396 Uzun kullanıcı yorumu

Samsung CF396 monitörünü yaklaşık bir senedir kullanıyorum. Kullanmakta olduğum bu süreç boyunca genel olarak ele alacak olursak eski monitörüme nazaran Samsung CF396‘dan epey memnun kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle önceden oyunlardaki yeteneksizliğimi monitörüme bağlıyordum ama bu durum değişti diyebilirim. Samsung CF396 monitörünü deneyimledikten sonra ekranımda artan derinlik algısı sayesinde daha fazla detay görmeye başladım. Bu sayede ekranda gördüğüm her düşmanı o daha beni görmeden etkisiz hale getirmeyi başardım. Film, dizi ve video yönüne bakacak olursak : zaten yukarıda da değindiğim gibi renklerin canlılığından ötürü üst segment bir monitör ihtiyacını aratmadı. Samsung CF396 incelemesi yazarken fark ettiğim bir özellik.

Samsung CF396 incelemesi ile sizlere uygun fiyatlı kavisli oyuncu monitörünü tanıttık. Ürünün fiyatını kurun değişmesinden ötürü şu an buraya ekleyemiyoruz ama dilerseniz aşağıdaki linkten ürünü satın alabilirsiniz. 24″ ve 27″ varyasyonlarının fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Ucuz Oyuncu Monitörü arıyorsanız AOC 24G2U incelememize de bakabilirsiniz.