Koronavirüs pandemisi dün dünyayı etkilediği gibi ulaşımın en önemli unsurlarından havayolu seyahaletlerini de adeta bitirme noktasına getirdi. İflas eşiğine gelen global havayolu şirketleri dışında biz insanlar da evlere kapandık ve uçuş yasakları sebebiyle uçağa binemez olduk. Yavaştan gevşeyen kurallar ve biraz biraz rahatlayan ortam ile uçak uçuşları ne zaman başlayacak? diye bekleyen bizler gibi milyonları plan yapmaya itiyor. Peki “Uçulabilir Sertifikası olan havalimanları” sorunumuzu çözecek mi?

Uçulabilir Sertifikası olan havalimanları ile güvenli uçuş

Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat uçuşları başlayacak mı? sorularına yönelik olarak THY iç hat seferlerinin 4 Haziran’da başlayacağını açıkladı. Bu da demek oluyor ki yakında tatil için olsun iş için olsun uçakla seyahat edebileceğiz. Uçak korkusu olanlar için pek bir şey farketmiyor elbette. Tabi bu noktada uzmanların uçağa binmeyin, uçak kliması herkesi hasta eder, korona bulaşır tadındaki açıklamaları da hafızalarımıza işlemiş durumda. Peki bu konuda nasıl hareket edeceğiz? Sorusuna da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamındaki tedbirleri işaret etti. Normalleşme devam ederken havalimanlarına uçulabilir sertifikası vereceklerini net biçimde paylaştı. 

Uçulabilir Sertifikası olan havalimanları ile güvenli uçuş

Yapılan açıklamaya göre havalimanlarına yönelik sertifikasyon programıyla tüm havalimanlarının tekrar düzenleneceği belirtilirken bu alınacak tedbirlerle insanların gönül rahatlığı ile uçması sağlanacak gibi gözüküyor.

Mutlaka maske takılması gerekiyor

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından belirtilen noktalar kapsamında yapılan bir planlama ile yayınlanan genelge ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ekiplerinde belli kriterlerde denetimler yapılması planlanıyor. Buna göre kriterlere uyanlar sertifika alarak dünyadaki tüm havayolu şirketlerine de iletilecek. Tabi bunun bizi ilgilendiren kısmı ise uçağa binmek ne kadar güvenli kısmı oluyor. Bu konuda daha önce Pegasus yönetiminin de açıklamaları olmuştu. Mutlaka maske takılması gerekiyor ve uçakların klima sistemlerinin virüsü yaymayacak şekilde ayarlanması da düşünülenler içinde yer alıyordu.

Güvenli uçuş ortamı nasıl sağlanacak?

Pegasus tarafındaki açıklama şöyle örneğin; “Uçaklarımız, bulaşıcı hastalıklara sebep olan unsurların kontrol altına alınması, imha edilmesi ve hastalıkların yayılma riskinin en aza indirilmesi için düzenli olarak dezenfekte edilmekte ve uçaktaki hava HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtreleri) ismi verilen filtrelerle ortalama üç dakikada bir filtre edilmektedir. Dezenfeksiyon aşamaları ise şöyle; Uçak kapıları açılır, Tüm yüzey alanı uygun dezenfektan ürün, su ve temiz bir bez ile temizlenir, Gerekliyse uçak havalandırılır, Tüm uçak donanımları ve mobilyaları* uygun kimyasal ile dezenfekte edilir, Tüm atıklar, standart tehlikeli atık prosedürlerine göre yönetilir, Sprey tabancası ile dezenfektan kimyasalları uygulanır-Kokpit, tuvaletler, lavabolar, yolcu oturma alanı, kargo bölümü-.

Aslında hem maske kullanımı hem bu tür uygulamalar ile güvenli uçuş yapmak mümkün gözüküyor. Haziran ayı itibariyle Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat uçuşları başlayacak mı? sorularının yanıtı alacağız ve ne kadar sağlıklı olacak kısmını da göreceğiz. Siz de Haziran ayında uçmayı planlayanlardan mısınız?