Toyota Prius model araçlar yazılım hatası yüzünden geri çağırılıyor. Toyota Prius model bir araç kullanıyorsanız aracınızı yakın zamanda servise götürmek zorunda kalacaksınız. 2013-2015 standart Prius’lar ve 2014-2017 yılları arasında bulunan Prius V modellerinde bulunan bir kusur yüzünden Toyota araçları geri çağırmaya başladı. Toplamda 752.000 Prius model araç zorunlu olarak Toyota servisine götürülmek zorunda kalacak. Bu araçların sadece 267.000’i Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

Toyota Prius

Toyota Prius hibrit yazılımında bulunan güvenlik açıkları yüzünden, Toyota Prius marka otomobil kullanıcılarını hibrit güncelleme yapmak için araçlarını geri getirmesini istedi. Eğer hibrit yazılım sistemi arızalanırsa motor nadir olarak da görünse güvenli moda giremez bu da gaz motorunu güç kaybetmeye zorlar ve ardından araba durmaya zorlanır. Eğer şehir dışında yada otoyoldaysanız bu gerçekten ciddi bir sorun olabilir.

Eğer Toyota Prius model bir araç kullanıyorsanız Toyota’nın resmi bayilerine gidip sorunu düzelttirebilirsiniz. Toyota dünya genelinde çalışmalara başlamaya hazırlanırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan araçlara hibrit yazılım güncellemesi atılmaya başlanmış durumda. Eğer sürücü aracı servise götürdüğünüzde bileşenlerinden dolayı çalışmazsa, her model araç yıllara göre farklı bileşenler içerdiği için Toyota 2020 Ağustos ayında genel olarak bilgilendirme yapacak.

Toyota Prius yazılım hatası sorunun nadirliğinden ötürü acil bir durum gibi görünmese de Toyota gibi öncü ve inovasyon çalışmalarına büyük bir bütçe ayıran bir marka için hayal kırıklığı gibi gözüküyor. Yine de belirtmek isterim ki bu sorun otomobillerde geçmişte karşılaştığımız sorunlara nazaran Toyota için büyük ölçüde bir darbe değil. Uzak doğulu otomobil üreticisi hibrit araç ailesini genişletmeye de devam ediyor. Giriş seviyesi sayabileceğimiz Toyota Prius modellerinden SUV araç olan RAV4 plug-in’in hibrit versiyonunu da piyasaya sürerek genişletmeyi başardı.

Toyota Prius Teknik Özellikleri

Elektrikli Motor Özellikleri
Motor Gücü:53 kW
Motor Torku:163 Nm
Batarya Kapasitesi:6,5 Ah
Batarya Tipi:Nikel-Metal Hibrit
Hibrit Sistem Gücü:122 HP
Motor Özellikleri
Silindir hacmi:1798cc
Maksimum güç:90 HP
Maksimum tork:142Nm
Hızlanma (0-100 km/h):10,6 sn
Silindir sayısı:4
Şanzıman Özellikleri
Şanzıman tipi:e-CVT
Çekiş:Ön
Yakıt tipi:Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir içi  (litre/100km):3,6
Şehirlerarası (litre/100km): 3,6
CO2 Emisyonu g/km:84
Yakıt Deposu (litre):43
Güvenlik Sistemleri
Otonom sürüş:Yok
Otonom acil frenleme(şehiriçi):Var
Otonom acil frenleme(şehirlerarası):Var
Hız sabitleyici:Var
Şerit takip sistemi:Var
EuroNcap sonucu:5 Yıldız
Ön FrenHava Soğutmalı Disk
Arka FrenDisk
Diğer Özellikler
Koltuk sayısı:5
Bagaj hacmi:502 litre
Ağırlık(kg)1475
Jant ve Lastik Ölçüleri195/65 R

Haberin Kaynağı : Buraya Tıklayın