27 Aralık 2019’da Türkiye’nin otomobili TOGG ‘u resmen gördük. Türkiye’nin otomobili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtılmıştı.

Bugün Türkiye’nin otomobilinden atılan Tweete göre; TOGG, Gemlik fabrikası inşaatı için gerekli olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunu olumlu olarak aldı. Elektrikli otomobiller 5 farklı modelle gelecek, yıllık 175 bin adet üretilmesi planlanan otomobilin fabrikası 4 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fabrikanın Bursa Gemlik’te Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik bölümü üzerine kurulacağını söylemişti.

Tanıtımında konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş detayları şöyle paylaşmıştı; TOGG, 2030 yılına kadar 5 model sunacak. İlk olarak C-SUV ardından da C-Sedan modeli gelecek. Daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri çıkartılacak.

200 bg ve 400 bg alternatifleriyle sunulacak olan yerli otomobiller, arkadan itişli veya çift motor 4 çeker sistemi kullanacak. 500 km menzil ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında şarj imkanı sunacak.
200 bg’lik versiyonu 0-100’e (km/s) 7.6 saniyede, 400 bg’lik versiyonu ise 4.8 saniyede ulaşacak. Akıllı bağlantı ile yazılımların internet üzerinden güncellenmesi standart olarak tüm versiyonlara sunulacak ve seviye 3 otonom özellikler barındıracak.

22 milyar TL yatırım yapılacağını söyleyen TOGG Yönetim kurulu başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin 4300’ü doğrudan olmak üzere yan sanayi ile birlikte 20 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtmişti. 2021 yılında üretim fabrikasının kurulumunun tamamlanacağı ve 2022’de ilk aracın banttan ineceğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Lisans almayacağız, satacağız, montaj yapmayacağız, yaptıracağız. Başkalarının patenti için çalışmayacağız, kendi patentimiz için mühendisler çalıştıracağız.” dedi.