The Irishman Oscar adayları içerisinde en güçlü filmlerden biriydi. 2019 yılının belki de en çok beklenen filmleri listesinde kendisine üst sıralarda yer bulan ve efsanevi Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda olduğu The Irishman, kadrosu ile de sinema tutkunlarının ağzını sulandırmayı başarmıştı. Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci ve Harvey Keitel gibi dünya yıldızlarının yol aldığı film, 3 buçuk saatlik süresi ile de tam bir sinema deneyimi yaşatmayı başarmıştı. Netflix’in belki de ortaya koyduğu en iyi orijinal yapım olan The Irishman, Akademi’nin beyaz perde ısrarı dolayısı ile Netflix’te yayınlanmadan önce az sayıda sinema salonunda gösterilmişti.

The Irishman Oscar dan eli boş döndü

Toplamda 10 farklı dalda Oscar adayı olmayı başaran film, dün gerçekleşen Oscar töreni sonrasında tek bir Oscar dahi kazanmayı başaramadı. Akademinin Netflix ön yargısını yine kıramayan The Irishman Oscar da şu dallarda aday olmuştu.

-En iyi film
-En iyi yardımcı oyuncu
-En iyi yönetmen
-En iyi sinema uyarlaması
-En iyi sinematografı
-En iyi görsel efekt
-En iyi kostüm tasarımı
-En iyi prodüksiyon tasarımı
-En iyi film düzenlemesi

Bu yılın en iyi film dalında Oscar’ını kazanan ise Kore filmi Parasite oldu. En iyi erkek oyuncu ödülünü ise Joker‘deki performansı ile hayranlık uyandıran Joaquin Phoenix aldı.