Elektirikli araç denince akla ilk gelen markalardan biri olan Tesla, yeni modellerinde akıllı çağırma sistemininin beta sürümünü işleve sokmuştu. Tesla Model 3‘lerde kullanılmaya başlayan bu sistem ile ilgili özellikle sosyal medyada başarılı videolar da gördük. Daha sonrasında gelen video ve haberler ise sistemin bir kaosa sürükleyebileceğini de gösteriyor.

Tesla’nın otomarik çağırma sisteminden şikayetler gelmeye başladı


Smart Summon” yani akıllı çağırma olarak tabir edebileceğimiz sistem, adından da anlaşılabileceği gibi araçların sürücüsüz olarak bulunduğunuz konuma kadar gelmesini sağlıyor. Yani evinizden çıktınız ve kapının önünde uygulama sayesinde aracınızı yanınıza çağırabiliyorsunuz. Bu sistemin başarılı çalıştığını gösteren videolar gelmiş olsa da sistemin bir o kadar da kötü çalıştığını gösteren videolar da gelmeye başladı. ilk testinde başarısız olan kullanıcılardan tutun da aracı kendisini geçip giden kullanıcılara kadar birçok şikayet de gelmeye başlamış. Yolu farketmeyip, çimler üzerinden yoluna devam eden araçlar da cabası.
Tabi gördüğümüz testlerin bir diğer ortak noktası da oldukça geniş alanlarda çekiliyor olması. Yani çok kalabalık şehirlerde bunu test eden ya da test etmeye cesaret edebilecek bir kullanıcı henüz gözükmedi.