Tesla, Model 3 araçlarına kablosuz telefon şarj cihazı ve USB-C bağlantı noktaları eklemeye başladığını bildirdi. Drive Tesla Canada’nın ilk bildirdiği üzere, özellikler Tesla’nın Model Y’de zaten mevcuttu ve otomobil üreticisi bunları geçen ay Çin yapımı Model 3 araçlarına eklemeye başlamıştı.

USB-C ve indüksiyon şarjı günlük hayatımızda giderek daha yaygın hale geliyor. Çeşitli Tesla modellerinde yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Elon Musk’ın firması Mart ayında birkaç USB-C portunun yanı sıra Model Y SUV’ye kablosuz şarjı entegre ederken, sedan Model 3 için de yakında aynı yolu izleyeceğini öğreniyoruz.

Tesla’nın Mart ayında ABD müşterilerine sunmaya başladığı Model Y, Qi kablosuz telefon şarj cihazıyla standart olarak geliyor, ancak Elektrek’e göre, sadece Model 3 araçlarda satış sonrası ekleme mevcuttu.

Tesla Model 3 'e  kablosuz telefon şarjı özelliği ekleniyor

Driver Car Tesla‘nın ortaya çıkardığı bilgilere göre Tesla Motors Clup adında bir forum sayfasında yer alan bazı özellikler 4 Haziran sonrasında üretilen Tesla Model 3 araçlarda standart olarak gelecek. Mashable sitesi yetkilileri ise firmadan bu konuyla ilgili bir doğrulama bilgisi alamadılar. 

ABD merkezli Tesla, kablosuz şarj ve USB-C özelliklerini ilk olarak bu yıl mart ayında tanıtılan Model Y aracında kullanmıştı. Daha sonra Tesla, yalnızca Çin’de üretilenler olmak üzere Model 3 isimli aracına yeni şarj seçeneğini eklemeye başladı. Zaten Model 3 araca sahip olan kullanıcılar Tesla’nın online mağazasından belirli bir ücret karşılığında kablosuz şarj aparatına sahip olabiliyorlar.

Kablosuz şarj aparatı daha önce tanıtılmıştı

Tesla Model 3 için kablosuz şarj aparatı, geçtiğimiz yıl dünya genelinde tanıtılmıştı. Bu bakımdan kablosuz şarj destekleyen Android cihaz kullanıcıları ve iPhone 8 ve sonrası bu özellikten faydalanabiliyor. USB type – C portlarının olup olmayacağı hakkında net bilgi vermeyen Tesla, kullanıcıları heyecanlandırmış durumda.

Seri olarak USB-C bağlantı noktalarının ve Model 3’e kablosuz şarjın eklenmesi, diğer firmalar gibi Tesla’yı da ciddi şekilde etkileyen COVID-19 krizinden sonra satışların artmasına yardımcı olabilir. Şu anda, firma ABD’de uygulanan indirimlerle sedanının satın alınmasını teşvik etmeye çalışıyor. 2.000 $’ dan fazla indirimler geliyor. Ayrıca , USB-C ve Qi şarjı da dahil olmak üzere yükseltilmiş aksesuarlarla donatılmış yeni modelleri hızlı bir şekilde sunmak, mevcut Model 3 stoklarını satmanın bir yolu da olabilir.