Hergün Koronavirüs tedavisine yönelik yeni gelişmeler yaşanıyor. Son olarak bilim insanları süreci hızlandırmak için süper bilgisayar kullanmaya yöneldiler.

Oak Ridge Ulusal Laboratuarı‘ndan bilim adamları ve araştırmacılar, IBM’in Summit adlı devasa süper bilgisayarına COVID-19’u durdurmak için hangi ilaçların etkili olabileceğini sordu. Sonuçlar ChemRxiv dergisinde yayınlandı ve bir algoritma kullanarak Summit’in, virüsün ilgili proteinini ilerlemesini durdurabilecek, bilinen 77 ilaç olduğunu belirledi. Bu ilaçlar sayesinde COVID-19 yayılması durdurulabilir.

Süper bilgisayar, koronavirüs tedavisi için 77 potansiyel ilaç buldu

Süper bilgisayar Summit, araştırmaya 8.000 ilaç ile başladı ve bu sayı 77 adaya kadar indirdi. Ayrıca ilaçları virüse karşı ne kadar etkili olacaklarına göre sıraladı. Araştırmanın ortak yazarı Jeremy Smith, “İhtiyacımız olan simülasyon sonuçlarını hızla elde etmek gerekiyordu. Summit ile bu bir iki gün sürdü, normal bir bilgisayarda aylar alacaktı. Tabii bu sonuçlar, koronavirüs için bir tedavi bulduk anlamına gelmiyor” dedi.

“Ancak, hesaplama bulgularımızın hem gelecekteki çalışmaları bilgilendireceği hem de araştırmacıların bu bileşiklere daha fazla yönelmek için kullanacakları bir çerçeve sağlayacağından çok umutluyuz. Ancak o zaman bunlardan herhangi birinin bu virüsü azaltmak ya da tedavi etmek için gerekli özellikleri gösterip göstermediğini bileceğiz.”

Araştırmacılar COVID-19 ile savaşmak için en etkili bileşikleri saptayabildi. Bilinmeyen bileşikleri denemek için zaman kaybetmeden etkili olan bir aşı geliştirebileceklerdir.

IBM Summit Nedir?

Summit veya OLCF-4, IBM tarafından Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda kullanılmak üzere geliştirilen ve Kasım 2019’dan itibaren 200 petaFLOPS kapasitesine sahip dünyanın en hızlı süper bilgisayardır. Mevcut LINPACK karşılaştırması 148.6 petaFLOPS olarak ayarlanmıştır. Kasım 2019 itibariyle, süper bilgisayar aynı zamanda 14.668 gigaFLOPS / watt ölçülen güç verimliliği ile dünyadaki en yüksek enerji verimliliği sağlayan bilgisayardır. Summit, 1.88 exaop’a ulaşan exaop (saniyede bir quintillion işlemi) hızına ulaşan ilk süper bilgisayardır ve karışık hassasiyet hesaplamaları kullanarak 3.3 exaops’a ulaşması beklenmektedir.

Süper Bilgisayar IBM Summit Teknik Özellikleri

Uygulama Performansı: 200 PF
Node Sayısı: 4.608
Node performansı: 42 TF
Node Başına Bellek: 512 GB DDR4 + 96 GB HBM2
Node başına NV belleği: 1600 GB
Toplam Sistem Belleği: 10 PB DDR4 + HBM2 + Uçucu Olmayan
İşlemciler2 IBM POWER9 ™ 9.216 CPU
6 NVIDIA Volta GPU: 27.648
Dosya Sistemi: 250 PB, 2,5 TB / s, GPFS ™
Güç Tüketimi: 13 MW
Bağlantı: Mellanox EDR 100G InfiniBand
İşletim Sistemi: Red Hat Enterprise Linux (RHEL) sürüm 7.4