SpaceX Starship SN4 uzay aracı ve Süper Ağır roketi (Starship olarak adlandırılıyor), hem mürettebatı hem de kargoyu Dünya yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımak için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir taşıma sistemini temsil ediyor. SpaceX’e göre Starship, geliştirildiğinde dünyanın en güçlü fırlatma aracı olacak ve 100 metrik tonu Dünya yörüngesine taşıyabilecek. Starship, uyduları, SpaceX’in mevcut Falcon roketinden daha ileriye ve daha düşük maliyetle taşıması için için tasarlanmıştır.

Starship SN4

SpaceX in Starship SN4 prototipi gelecek vaat ediyor

Ancak geçen gün 29 Mayıs’ta SpaceX’in Starship SN4 prototipi, Teksas Boca Chica’daki tesisinde Raptor motorunun dördüncü statik ateşleme testini gerçekleştirdikten sonra patlama gerçekleşti. Statik ateşleme testlerinin yapılma amacı, motorların fonksiyonelliğini ve güvenilirliğini belirlemektir.

Patlama, motor ateşleme testini tamamladıktan iki dakika sonra meydana geldi. Patlamadan önce aracı yerden 150 metreye yukarıya çıkarmayı umuyorlardı ancak araç tamamiyle patlamada yok oldu. Patlama, NASASpaceflight tarafından YouTube’da canlı olarak yayınlandığı sırada gerçekleşti ve tekrar videosunda 1:24:47 sıralarında izleyebilirsiniz.

Bu tarzda patlamalara yabancı değiliz açıkcası. SpaceX’in mevcut olan Falcon 9 roketi de geliştirme aşamasında birçok kez bu tür aksaklıklar yaşamıştı. Daha dün gerçekleştirilen ve aya iki adet astronot gönderen Falcon 9 roketinin ne kadar başarılı olduğunu da gördük. Kabini başarıyla Dünya yörüngesine çıkardıktan sonra tekrar başarılı bir şekilde yeryüzüne inen Falcon 9 roketi SpaceX’in en büyük takdir kaynağı.

SpaceX in Starship SN4 prototipi gelecek vaat ediyor