Starlink internet hakkında detaylar ortaya çıkmaya başlıyor. Birkaç gün önce yapılan bir konferansta SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, iddialı ‘Starlink‘ projesi hakkında bazı detayları ortaya koydu. Musk’a göre Starlink, kullanıcılara yaklaşık 20 ms’lik bir gecikme süresi sağlamalı, bu da rekabetçi bir seviyede “hızlı tepki” gerektiren oyunlar için yeterlidir. Açıkçası, bazı rekabetçi oyuncular 20 ms’nin rekabetçi oyunlar için hala çok yüksek olduğunu iddia edebilirler, ancak Starlink zaten var olan rekabetçi oyunları hedeflemiyor, henüz internete bağlanmayan insanları hedefliyor.

Starlink internet ile oyun oynamaya hazırız

Elon Musk: Starlink internet ile oyun oynamaya hazırız

Musk, Starlink’in ne tür bir bant genişliği sağlayacağına değinmedi, ancak Starlink uygulayıcılarının “yüksek çözünürlüklü filmleri” izleyebileceklerini, oyun oynayabileceklerini ve farketmeksizin yapmak istediğiniz “her şeyi” gecikmesiz olarak yapabileceğini söyledi. Bu, Starlink’in ortalama bir internet kullanıcısı ve hızlı bir bağlantı deneyimi yaşamamış biri için uygun olmaktan daha fazla olacağı anlamına geliyor.

Musk, Starlink’in kırsal alanlardaki insanları internete bağlamayı amaçladığını ve bu yönüyle ciddi bir şekilde tasarlandığından, zaten kurulmuş olan İSS’ler için bir tehdit oluşturmaması gerektiğini söylüyor.

Starlink Nedir?

Starlink, Amerikan şirketi SpaceX tarafından uydu İnternet erişimi sağlamak üzere inşa edilen bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldız, toprak alıcı-vericileri ile birlikte çalışan binlerce seri üretilen küçük uydudan oluşacaktır. SpaceX ayrıca bazı uyduları askeri, bilimsel veya keşif amacıyla satmayı planlıyor.

Elon Musk: Starlink internet ile oyun oynamaya hazırız

Binlerce uyduyu 1.000 kilometreden (620 mi) fazla yörüngeye yerleştirerek uzay çöplüğü yaratmasından ve astronomi üzerindeki olası bir olumsuz etkiden kaynaklanan endişeler doğmuş olsa da, SpaceX’in ikinci sorunu çözmeye çalıştığı bildiriliyor.

Starlink projesinin ilk yıl 10 milyar, sonraki yıllarda ise yıllık 30-50 milyar dolar arası bir maliyeti olması bekleniyor.

Proje hakkında detaylı bilgiyi websitesinden edinebilirsiniz.