Financial Times’daki bir rapora göre, 500 çalışanının çoğunu işten çıkarmaya hazırlanan OneWeb, iflas etti. Raporda, OneWeb, en büyük yatırımcısı olan Japon yatırımcısı SoftBank’tan 2 milyar dolarlık yeni fon sağlayamadığı için iflas başvurusu yapmaya hazırlık yaptığı belirtiliyor.

SpaceX’in rakibi OneWeb iflas etti

2012 yılında teknoloji girişimcisi Greg Wyler tarafından kurulan OneWeb, SpaceX ve Amazon gibi yüksek hızlı internet uyduları aracılığı ile devasa “uydu takımyıldızları” inşa etmek için yarışan birkaç şirketten biriydi. OneWeb, tüm Dünya’yı geniş bant hizmeti ile kpalamak için en az 650 uydudan oluşan bir filo oluşturmayı planlıyordu. Bunun için, Virgin Group, Qualcomm ve Airbus gibi büyük yatırımcılardan yaklaşık 3,5 milyar dolar toplamıştı.

OneWeb iflas etti
OneWeb’in Kurucusu Greg Wyler

OneWeb, yıl sonunda bölgesel uydu internet hizmeti ve kısa bir süre sonra küresel kapsama alanı sunmaya başlamayı planladı. Ancak, koronavirüs salgını ve bunun sonucunda ortaya çıkan piyasa dalgalanması, OneWeb ve SoftBank arasındaki 2 milyar dolarlık finansman desteği için yapılan görüşmelere zarar verdi ve anlaşma gerçekleşemedi.

Analitik firması Bryce Space and Technology’nin başkan yardımcısı Janice Starzyk “Risk finansmanı yüksek riskli bir oyundur” diyor. “Şu anda birçok finans şirketi en yüksek öncelikli yatırımlarına odaklanacak ve SoftBank, OneWeb’in onlardan biri olmadığına karar verdi.”

OneWeb, Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nden 34 internet uydusunu önüzümdeki hafta fırlatacaktı. Ancak bunun hemen öncesinde gelen iflas başvurusu şirketin yılın ikinci fırlatma planlarının önüne geçti.

Hali hazırda yörüngeye yerleştirilmiş 74 internet uydusu olan OneWeb, iflas korumasına geçiyor. Bu sebeple OneWeb’in varlıklarına ne olacağını söylemek için henüz çok erken. Halihazırda yörüngedeki uyduları çalıştırmaya devam etmek için yeterli çalışanı elinde tutacaktır, ancak şirketin 500 çalışanının çoğu da işten çıkarılacaktır. Uydulara gelince, yörüngede küresel ve hatta bölgesel kapsama yakın bir alan sağlamak için yeterli değil.

OneWeb, yüksek hızlı internette oluşturmak için yola çıkıp, ekonomik sorunlardan ötürü iflas eden ilk şirket değil. 1990’lu yıllarda, birçok şirket dünyayı uydu takımyıldızlarıyla birleştirmeye çalışıyordu. Bunların içinde, Bill Gates tarafından desteklenen bir şirket olan Teledesic de vardı. Geniş bant internetini yörüngeden dağıtmak için yola çıkan firma, 2002’deki iflasından önce sadece tek bir uydu fırlatmayı başarabilmişti.

Iridium CEO’su Matt Desch ise, konu hakkında “Büyük uydu takımyıldızlarını oluşturmak için güçlü bir sermaye ve yatırımcı grubu gerekiyor. Firmalar, son derece sabırlı olmalı, çünkü getiriler hemen gerçekleşmez” diyor ve ekliyor “OneWeb’in yatırımcılarının sabrının olmaması talihsiz bir durum.”

Elon Musk’a göre bu kategoride iflas etmeyen şirket yok

Geçen ay bir uydu endüstrisi konferansında yapılan açılış sunumunda, Elon Musk bile SpaceX’in Starlink internet takımyıldızının zorlu ekonomisini kabul etmişti.