SpaceX, Starlink internet geniş bant uydularını altıncı defa fırlatacakken, geri sayım sayacı sıfıra ulaştığında işlem iptal edildi. Fırlatmanın canlı yayınında, SpaceX mühendislerinin “yüksek motor gücüne bağlı olarak fırlatmayı iptal ettikleri” duyuldu. Yayını sunan spiker de bunun Merlin motor gücü ile ilgili bir iptal işlemi olduğunu söyledi. Daha sonra SpaceX, tarafından yapılan ek açıklamada roketin kendi sistemi tarafından otomatik olarak durdurulduğunu belirtildi.

SpaceX, Starlink uydularının fırlatma işlemini durdurdu

Spiker, SpaceX‘in daha sonra teyit ettiği üzere, başka bir deneme için roketin sıfırlanması gerektiğini ve aracın sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığına dikkat çekti. Bu fırlatmanın Pazartesi günü tekrarlanabilmesi için SpaceX‘in yedek birimlerinin olduğu belirtiliyor. Ancak muhtemelen bir sonraki başlatma girişimi için henüz tarih belli değil. SpaceX’in motor gücü sorununun tam olarak neden oluştuğunu bulamadan yeni denemenin ne zaman yapılacağını söylemenin çok mantıklı olmadığını belirtiliyor.

Bu fırlatmada aynı Falcon 9 güçlendirici kullanan roket, rekor sayısına ulaşıp beşinci defa kullanılacaktı. SpaceX, bu ayrıntıları onayladıktan sonra tekrar fırlatma işleminin ne zaman gerçekleştireceğini önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirtti.

SpaceX, Starlink uydularının fırlatma işlemini durdurdu

Starlink İnternet Nedir?

Starlink, Amerikan şirketi SpaceX tarafından uydu İnternet erişimi sağlamak üzere inşa edilen bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldız, toprak alıcı-vericileri ile birlikte çalışan binlerce seri üretilen küçük uydudan oluşacaktır. SpaceX ayrıca bazı uyduları askeri, bilimsel veya keşif amacıyla satmayı planlıyor.

Binlerce uyduyu 1.000 kilometreden (620 mi) fazla yörüngeye yerleştirerek uzay çöplüğü yaratmasından ve astronomi üzerindeki olası bir olumsuz etkiden kaynaklanan endişeler doğmuş olsa da, SpaceX’in ikinci sorunu çözmeye çalıştığı bildiriliyor.

Starlink projesinin ilk yıl 10 milyar, sonraki yıllarda ise yıllık 30-50 milyar dolar arası bir maliyeti olması bekleniyor.