ABD Uzay Kuvvetleri, Uzay Çiti (Space Fence) olarak bilinen ve uzaydaki malzemeyi 10 santimetre kadar küçük bir şekilde izleyebilen bir radar sisteminin tamamen işlevsel olduğunu açıkladı.

Uzay Çiti radarı 10 cm’e kadar küçük nesneleri izleyecek

Uzay Kuvvetleri yetkilileri, geliştirilmiş S-band radarını kullanan Space Fence’in ticari ve askeri uydular, tükenmiş roket güçlendiriciler ve düşük, orta ve jeosenkronize Dünya yörüngesindeki uzay enkazları gibi nesneleri izleme konusunda Uzay Gözetleme Ağı’nın önceki yeteneklerini geliştirdiğini söyledi.

SSN, zaten uzayda olduğu bilinen 26.000 nesneyi izliyordu. Yeni sistemin bu rakamı büyük ölçüde artırması bekleniyor, bu da esas olarak uzaydaki her nesnenin bir kataloğunu ve yerini toplamaya yardımcı olacak.

Space Fence radarı uzaydan bir mermiyi görebilecek

Space Fence, hem insanlı hem de insansız askeri varlıkları tehdit eden nesnelere zamanında, kesin yörünge verileri sağlayarak alanı görme şeklimizde devrim yaratıyor.

ABD Uzay Komutanlığı Komutanı Gen. Jay Raymond

Radar sisteminin altyapısı, Marshall Adaları Cumhuriyeti’ndeki Kwajalein Atolü’nde, merkezi Huntsville, Ala’daki Space Fence Operations Center’da bulunmaktadır.

Lockheed Martin tarafından tasarlanan radar gözlem teknolojisi, alçak yörüngede bir mermerin boyutunda malzemeyi de izleyebiliyor. Ayrıca, uzaydaki örneğin GPS uydularına veya Uluslararası Uzay İstasyonuna zarar verebilecek olayları da tespit edecektir.

İkinci bir radar sisteminin 2021’de hazır olması planlanıyor.

Space Fence Nedir?

Türkçe adı ile Uzay Çiti, Dünya yörüngesindeki yapay uydular ve uzay enkazlarını izlemek için ABD Hava Kuvvetleri tarafından şu anda inşa edilen ikinci nesil bir uzay gözetim sistemidir.

2014 yılında geliştirme ve inşaat için sözleşmeleri yapılan Uzay Çiti, 2019’un dördüncü çeyreğinde faaliyete geçirilmesi planlanmıştır ancak ABD Uzay Kuvvetleri, sistemi 28 Mart 2020’de faaliyete geçirdiğini açıkladı. 1.594 milyar ABD Doları olan bütçesi ile ilk defa Amerika Birleşik Devletleri tarafından kurulan Uzay Komutanlığı tarafından kontrol edilmektedir.