Son günlerde Sony, telefonun kamera sistemi hakkında video eğitimlerini yayınladı. Dört kameralı kurulum 12MP ana kamera, 3x optik zoomlu 12MP Telefoto kamera, 12MP Ultra geniş kamera ve derinlik sensörü içeriyor. İkincisi, bir kızılötesi ışının nesneden sekmesi ve telefona geri dönmesi için geçen süreyi ölçmekte. Bu verilerle Sony Xperia 1 II 5G telefonu AR, portreler, düşük ışıklı fotoğrafçılık ve daha fazlası için gelişmiş derinlik ölçümleri sunacak.

Sony, Xperia 1 II 5G: kamerası gelmiş geçmiş en iyi kamera olabilir

Serinin ilk videosu olan Bölüm 1, Photography Pro’ya Giriş olarak adlandırılıyor ve sizi kullanıcı arayüzünde bir tura çıkaracak ve kendinizi bilgili bir fotoğrafçı olarak görüyorsanız ayarları nasıl değiştireceğinizi açıklayacaktır.

Bölüm 2: P modunu veya Program modu içeriyor. Sony, bu modun çocukların, evcil hayvanların ve genel fotoğraf çekimleri için önerildiğini söylüyor. Bu ayarla kamerada herhangi bir ayarlama yapmanız gerekmez. Parlaklık seviyesi, düşük ışık koşullarında otomatik olarak yeni açılara göre ayarlanır.

Bölüm 3: S modu ile hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekerken deklanşörün hızını ayarlayabilirsiniz. Daha yüksek deklanşör hızları hareketi dondurur. Xperia 1 II’nin 1/8000 kadar hızlı bir deklanşör hızı vardır. Video, fotoğrafınızdan ne almak istediğinize bağlı olarak farklı obtüratör (filmin ışığa ne kadar süre maruz kalacağını belirler) hızlarını nasıl kullanabileceğinizi gösterir. Fotoğraf makinesi düşük deklanşör hızlarında titremenin sonuçlarını göstermeye eğilimli olduğundan Sony, bu çekimlerle bir tripod kullanılmasını öneriyor.

Bölüm 4: Pozlamanın ayarlanması ile bir fotoğrafı önemli ölçüde iyileştirerek daha parlak ve canlı bir çekimler ortaya çıkarılıyor.

Bölüm 5: Deklanşöre yarım basıldığında hedefe odaklanır. Önceden ayarlanmış üç odak modu vardır: AF-C, AF-S ve Manuel Odaklama. AF-C sürekli hareket eden bir nesneyi odakta tutar; bu da çocukların, evcil hayvanların ve spor fotoğraflarının çekilmesinde yararlı olur. Sistem, insanların ve hayvanların yüzlerini ve gözlerini izler. AF-S ile deklanşöre yarım basılı kaldığı sürece belirli bir konuya netleme yapabilirsiniz. Sony, bu ayarın manzarayı veya minimum hareketle genel fotoğrafları çekmek için kullanılmasını öneriyor.

Bölüm 6: Bu video harika bir fotoğrafın nasıl çekileceği hakkında ipuçları vermek için her şeyi bir araya getiriyor. Örneğin, bir kompozisyon oluştururken fotoğrafta istemediğiniz nesnelerden kaçınmalısınız. Izgara çizgileri veya seviye göstergesi, fotoğrafınızın düz olup olmayacağını gösterir. Yeşil ışık, her şeyin düz olduğu anlamına gelirken turuncu, eğik olduğunu gösterir. Video ayrıca resmin pozlamasını ne zaman artırmanız veya azaltmanız gerektiği konusunda da fikirler içerir.

Sony, Xperia 1 II 5G: kamerası gelmiş geçmiş en iyi kamera olabilir

Başka bir video Xperia 1 II’de Optik SteadyShot adlı bir özelliği tanıtıyor. Bu, hareketi ve elektronik görüntü sabitlemeyi kullanmak için kamerayı fiziksel olarak ayarlayan optik görüntü sabitlemeyi birleştiren bir ayardır; ikincisi, video çekerken hareketi ayarlamak için (genellikle telefonda ivmeölçer kullanarak) fiziksel olmayan araçlar kullanır. Bu klip size Optik SteadyShot ile yapılan bir kayıt çekimi ile onsuz çekilen bir kayıt arasındaki karşılaştırmayı gösteriyor. Fark dikkat çekici.

Son olarak, Sony Xperia 1 II, kayıtlardaki sesi iyileştirmek için akıllı bir rüzgar filtresine sahiptir. Özelliğin ne kadar iyi çalıştığını göstermek için yan yana karşılaştırmalar kullanılmakta.

PhoneArena‘ya göre Sony Xperia 1 II, 1644 x 3840 çözünürlüğe sahip 6,5 inç AMOLED ekran ile gelecek ve bu ekran 643 ppiSnapdragon 865 yonga setiyle desteklenmekte. 8GB bellek (LPDDR5 RAM) ve 256GB depolama alanına sahiptir. 4000mAh’lık bir batarya ile gelecek.

Sony, akıllı telefon pazarında, son yıllarda iyi yerlere gelememişti. Sizce bu modelle eskisi gibi adından söz ettirebilecek mi?