California Valisi Gavin Newsom’a göre Elon Musk, California hastanelerinin COVID-19 hastalarını tedavi etmesine yardımcı olmak için 1.000 solunum cihazı sağladı.

Vali Gavin Newsom Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Kaliforniya hastanelerinin COVID-19 tanısı alan hastaları tedavi etmesine yardımcı olmak için 1.000 solunum cihazı sağlama vaadini yerine getirdiğini belirtti.

Solunum cihazı eksiğini Elon Musk tamalıyor

Son teknoloji solunum cihazları hakkında Medtronic ile uzun bir mühendislik tartışması yaptım. Çok etkileyici bir ekip!

Elon Musk

Newsom, “Birkaç gün önce [Musk]’un bu hafta 1.000 solunum cihazına sahip olduğunu söyledim,” diyerek şunları ekledi: “Los Angeles’a vardılar… Bu kahramanca bir çabaydı.”

Geçen hafta, Newsom solunum cihazları hakkında “tanınmış bir girişimci” ile konuştuğunu söyledikten sonra Musk, Tesla fabrikalarında üretim planlarının halihazırda devam ettiğini ve tweet atarak “önem vermek için yeterince zaman harcayabiliriz.” demişti.

Solunum cihazı eksiğini Elon Musk tamamlıyor

Musk, koronavirüs pandemisinin şiddetini tekrar tekrar gözden geçirdikten sonra etrafındaki paniği “aptallık” olarak nitelendirmişti. Tersine kanıtlara rağmen çocukların virüse bağışıklığı olduğunu iddia etti. Başlangıçta solunum cihazı üretme konusundaki vaadini gerçekleştirdikten kısa süre sonra da ilk düşüncesini destekleyecek şekilde, solunum cihazı sağlamanın spekülatif yaklaşımlardan kaynaklı olmadığını, sadece koruma amaçlı olarak üretildiğini belirtti.

Johns Hopkins’teki Sağlık Güvenliği Merkezi’nden Şubat ayı raporu, ABD’nin hastanelerde kullanıma hazır yaklaşık 160.000 solunum cihazına sahip olduğunu ve 8,900’ü ulusal rezervde tutulduğunu tahmin etti. Ancak uzmanlar, virüs ABD’ye yayılmaya devam ettikçe bir milyon Amerikalı’nın hayat kurtaran cihazlara ihtiyaç duyabileceği konusunda uyarıyor.

Bu medikal kıtlığa yanıt olarak, General Motors ve Ford, ABD ekonomisinin çeşitli sektörleri artan tıbbi malzeme talebini karşılamak için kendilerini yeniden yapılandırdıklarıp, solunum cihazı üretmeye yardımcı olacaklarını söylediler.

Bilindiği üzere Gates Vakfı, Apple ve Facebook gibi birçok teknoloji lideri kurum da elinden geldiğince bu virüse karşı destekj olabilmek amacı ile çalışmalarına sürdürüyor. Bunlara katılan son isim de Tesla‘nın kurucusu Elon Musk oldu.