Qualcomm, yonga seti üretiminde hız kesmiyor. Snapdragon 875 için yeni detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. En yeni nesil amiral gemisi işlemcinin kod adı ve mimarisine dair yeni bilgiler sızdırıldı. Yaklaşan amiral gemisi işlemcisi 5nm sürecini temel alacak.

Qualcomm bu yılın dördüncü çeyreğinde yeni bir yüksek kaliteli yonga seti tanıtması bekleniyor. Bu işlemci Snapdragon 875 ad etiketi ile geleceği ve güç açısından önemli iyileştirmeler sunacağı söyleniyor. Şimdiden bu yeni nesil mobil platform hakkında birkaç önemli ayrıntı ortaya çıkmaya başladı.

Snapdragon 875 yonga setinin detayları ortaya çıktı

5nm üretim süreci ve Lahaina kod adıyla geleceği öğrenilen işlemcinin, mimarisine dair de bazı detaylar ortaya çıktı. Bu işlemci, kod adını Hawaii‘de yer alan bir şehirden aldığı belirtildi. Detaylara gelecek olursak, Cortex X1 ve Cortex A78 çekirdeklerinin birleşiminden meydana geleceği iddia edilen işlemci, bir önceki nesle göre daha yüksek performans ile gelecek. Cortex X1‘in, Cortex A77′den  yüzde 30, Cortex78‘den ise yüzde 23 daha performanslı çalışacağı söyleniyor. Ayrıca Cortex X1 çekirdeklerinin makine öğrenme bakımından Cortex A78‘den iki kat daha yetenekli olacağı da belirtiliyor.

Snapdragon 875 yonga setinin detayları ortaya çıktı

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy M51‘in kamera özellikleri sızdırıldı!

Qualcomm artık yaklaşan Snapdragon 875 yonga setinde harici modem tasarımı kullanmayacak, böylece temel bant yongası işlemciye entegre edilecek.

Yeni Qualcomm Snapdragon 875 yonga seti hakkında her şeyi öğrenmek için bu yılın sonuna kadar beklememiz gerekecek. Ancak, amiral gemisi üst düzey telefonlarda görmek için daha uzun süre beklememiz gerekebilir. Markaların 2021’in ilk çeyreğinde, bu yonga setine sahip telefonları piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu işlemci hakkında daha fazla bilgiler geldiğinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!