Bugünlerde iki kameralı akıllı telefonlar 400$/2800 TL gibi bir fiyattan başlıyor. Bazı telefonların 4 kameralı sisteme sahip olması, artık şaşırtıcı bir durum değil. Kaynaklarımızın ulaştığı, daha gün yüzüne çıkmamış bir patent şemasına göre, Samsung sektörde lokomatif olma ihtimaline sahip sağa sola dönebilen kameralar üzerinde çalışıyor. Samsung yeni patent ile cep telefonu sektörünü tamamen değiştirebilir.

Samsung Yeni Patent İle Çığır Açabilir

Samsung Yeni Patent İle Çığır Açabilir

Yukarıdaki patent resmine baktığınız zaman, Samsung’un ne yapmaya çalıştığını aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuz. Çekim yapmazken aynı eksen üzerinde duran kameralar, ihtiyaç olduğunda birbirlerine doğru bir miktar katlanıyor. Teoride bu kamera açısı, üzerinde çalışacak farklı bir alan sunabilir. Bununla birlikte bu kamera açısı, telefonla çekilen fotoğrafların tamamen farklı bir konsepte bürünmesine de sebep olabilir.

Örneğin, bahsi geçen kameralar, değişik şekillerde bükülmüş resimler ile balık gözünü taklit edebilir. Telefonumuz bu sanatsal görüntüleri kullanabilir ya da bir algoritma yardımıyla beklenmedik tek bir görüntü oluşturabilir. Panoromik çekimlerde oluşturulan fotoğraflar taklit edilebilir, dahası, bilemeyeceğimiz farklı konseptler oluşturulabilir.

Tabii ki de, Edison’un onlarca patenti olmasına karşın, birçoğu üretim aşamasına geçememiştir. Patentlerin üretim bandına ulaşamama ihtimalini hesaba katıp, bu çizimlerin sadece fikirsel olduğunu unutmamak gerekir. Gene de Samsung’un fotoğraf çekme teknolojisinin geleceği adına farklı inovatif çalışmalar içerisinde olduğunu görmek, biz teknoloji tutkunlarının içini ısıtmaya yetiyor.