Samsung Electronics, Samsung Health Monitor uygulamasının Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı tarafından “Tıbbi Cihaz Olarak Yazılım” olarak kabul edildiğini duyurdu. Samsung Galaxy Watch Active2 ile gelecek olan özellik, kullanıcıların hareket halindeyken kan basıncını ölçmelerine ve izlemelerine yardımcı oluyor.

Samsung Galaxy Watch Active2, kan basıncı ölçecek

Samsung uygulamanın sağlık hakkında daha fazla bilgi vermek ve daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmak için kan basıncını ölçme ve izleme yeteneği vereceğini söylüyor. Samsung, Galaxy Watch Active2’nin başlangıçta geleneksel bir tansiyon ölçme cihazı kullanılarak kalibre edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kullanıcı kalibrasyondan sonra saati kullanarak her zaman, her yerde kan basıncını ölçebilir.

Samsung, Active2’nin içindeki kalp atış hızı izleme sensörleri ile takip edilen nabız dalga analizini kullanarak kan basıncını ölçebileceğini söylüyor. Uygulama, kan basıncı ölçümlerini belirlemek için kalibrasyon değeri ile kan basıncı değişimi arasındaki ilişkiyi analiz ediyor.

Active2’nin doğru sonuçlar vermesi için kullanıcıların cihazı dört haftada bir kalibre etmesi gerekiyor. Samsung, kan basıncı izlemenin eklenmesiyle Galaxy Watch Active2’nin Samsung’un şu ana kadarki en gelişmiş sağlık ve sağlıklı yaşam özelliklerini sunduğunu söylüyor. Samsung Health Monitor uygulaması, Q3 2020’de Galaxy Watch Active 2’de mevcut olacak ve gelecekteki Galaxy Watch cihazlarına ekli olarak gelecek. Uygulamanın ABD’de FDA onayı alıp alamayacağına dair henüz bir gösterge ya da başvuru bulunmuyor.

Son dönemde sağlık alanında birçok mobil cihaz üreticisi firma birbiri ile yarışıyor. Geçtiğmiz günlerde de HONOR firması, HONOR MagicWatch 2 için iki yeni özellik eklemişti. Özellikle aktif bir yaşam sürdüren ve spora önem verenlerin ilgisini çekecek olan SpO2 takibi ve kadınlara yönelik periyot takibi özellikleri, 42 mm ve 46 mm boyutların ikisinde de kullanılabilecek.