Samsung Galaxy S10 Lite İnceleme: Çıkardığı modeller ile yelpazesini bir hayli genişleten Samsung, tüm bu modellerin yanı sıra amiral gemisi modellerin Lite modelleri ile de karşımıza çıkmaya devam ediyor. İşte Galaxy S10 Lite ana modellere göre daha uygun fiyatıyla öne çıkarken, sahip olduğu özelliklerle de dikkat çeken bir model olmuş diyebiliriz. Bu yazımızda da Galaxy S10 Lite modelinin genel özelliklerine ve performansına bakacağız.

Samsung Galaxy S10 Lite İnceleme

Her zaman olduğu gibi incelememize cihazın tasarımı ile başlıyoruz. Sağ tarafa klasik olarak açma kapama tuşu ile birlikte ses tuşları da konumlandırılmış. Sol tarafta hibrit olarak çift sim desteğine de sahip olan sim kart yuvasına yer verilirken alt tarafta ise Tip C portu ile birlikte hoparlör mazgallarını görüyoruz. 3.5 mm jak girişinin yer almadığı bu modelde malesef Sterio desteği de bulunmuyor. Normal kullanımda iyi bir ses seviyesi var ama bu segmentte yer alan bir telefon modelinde en azından Sterio desteğinin olmasını beklerdik.

Samsung Galaxy S10 Lite İnceleme

EKRAN

6.7 inçlik ekranda tabi ki ilk olarak damla dediğimiz kamera kısmı dikkat çekiyor. Bu kısım ve çerçeve oranları oldukça ince tutulduğu için telefonda %88.02’lik bir ekran kasa oranına ulaşılmış. Ayrıca Super Amoled ekranı bulunan Samsung Galaxy S10 Lite modelinin sağ üst kısmında bir kısa yol barına da yer verilmiş. Ekranı hafiften sola doğru kaydırarak ulaşabildiğiniz bu barı özelleştirebiliyorsunuz. Özellikle pusula, el feneri gibi alet seçimlerini ayrı bir şekilde konumlandırmak arayüzün güzelliğini de gözler önüne sermiş.

Full HD+ ekranda 394 PPI piksel yoğunluğu bulunuyor. HDR10 ve HDR10+ desteğinin olması da sevindirici olsa da bu konuda en büyük eleştirimiz su ve toza dayanıklılık kısmına geliyor. Çünkü her iki korumaya da telefonda malesef yer verilmemiş. 1080 x 2400 çözünürlüğe sahip olan ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor.

Samsung Galaxy S10 Lite İnceleme

Android 10 işletim sistemiyle gelen Samsung Galaxy S10 lite modeli tabi ki özelleştirilmiş bir arayüze sahip. Biraz önce de bahsettiğim kısa yollar dışında ekranı sağa çektiğinizde ise Samsung Bixby uygulamasına erişiyorsunuz. Arayüzde en çok sevdiğim bir diğer nokta ise Always on özelliği. Başından beri üst ve orta segmentlerde bu özelliği kullanan Samsung, Galaxy S10 lite modelinde de bu özelliği ihmal etmemiş. Güvenlik tarafına geçtiğimizde ise hem parmak izi hem de yüz tanıma özelliğinin kullanılabildiğini görüyoruz. Parmak izi sensörünün ekran üzerinde olması tasarım açısından güzel bir avantaj. Bu kısım gayet iyi bir ekilde çalışıyor. Yüz tanıma sistemi ise daha önce birçok kez örneğini gördüğümüz gibi iyi çalışıyor ama yazılımsal bir destek olduğu için karanlık ortamlarda teklediğini görebiliyorsunuz.

PERFORMANS

Telefonun biraz da performansından bahsedelim. Bazı modellerde kendi işlemcisi olan Exynos modelini tercih eden Samsung, Galaxy S10 Lite modelinde ise Snapdragon 855 kullanmış.Sınıfına göre gayet iyi bir işlemci olduğunu söyleyeceğimiz bu model, doğal olarak performans anlamında da üzerine düşen görevi yerine getiriyor. 7 nm ve 8 çekirdekli olan bu işlemci 8 GB bellek ile birlikte iyi bir performans sergiliyor. Antutu benchmark tarafında 463 binlik bir skora erişen Galaxy S10 Lite modeli kendi sınıfı dışında birçok önemli amiral gemisi modelini de geride bırakıyor. yani oyun oynarken ya da günlük kullanımda performans anlamında aklınızda soru işareti bırakmayacak özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S10 Lite KAMERA

Telefonun arka yüzeyini çevirdiğimizde ise üçlü kamera dizilimi görüyoruz. porte modu, yapay zeka, HDR ve panorama gibi alıştığımız özelliklere sahip olan 48 MP’lik bir ana kamera bulunuyor. F2.0 diyafram aralığına sahip olan bu kamera dışında 12 MP’lik ekstra geniş açı ve 5 MP’lik makro kamerasına da telefonda yer verilmiş. Bu kameralar ise F2.2 ve F2.4 diyafram aralıklarına sahip. Porte modunda ve geniş açıda gayet iyi fotoğraflar çeken Samsung Galaxy S10 Lite modeli makro tarafta da güzel işler çıkarıyor. Makro modunu el ile açtığınız için herhangi bir odak kaymasıyla da karşılaşmıyorsunuz.

Ön tarafa geçtiğimizde ise karşımızda 32 MP’lik bir selfie kamerası çıkıyor. Arka kamera 4K 60 FPS video desteğine sahipken ön taraftaki bu destek ise 4K 30 FPS değerinde bırakılmış. Video performansının standart olduğunu söyleyebiliriz. malesef Android tarafında birkaç amiral gemisi model dışında video performanslarını beğenmediğimi de söylemem gerekiyor. Samsung Galaxy S10 lite modelinin en sevdiğim bir diğer noktası ise batarya performansı oldu. 45 Watt’lık hızlı şarj desteği sayesinde (Ayrı satılıyor malesef) çabucak dolan batarya bir günü oyun oynasanız dahil çok rahat bir şekilde çıkarıyor. Eğer kablosuz şarj desteği de olsaymış bu konuda benden tam not alabilirdi.

SONUÇ

Eğer performans olarak iyi ve amiral gemisi modellerine yakın bir model bakıyorsanız göz atmanız gereken bir model olduğunu söyleyebilirim. Yine de 4.700 Tl civarında seyreden fiyat anlamında da zor bir segmentte bulunduğunu hatırlatmam gerek.