Samsung Galaxy Note 10 Lite inceleme köşemizin yeni konuğu oldu. Samsung firmasının en sevilen serilerinin başında bildiğiniz gibi Note serisi geliyor. Firma tıpkı Galaxy S ailesinde olduğu gibi daha ucuz bir Note modeliyle karşımıza çıktı. Ucuz Note 10 modeli olarak da adlandırabileceğimiz Samsung Galaxy Note 10 Lite modeli, inceleme köşemizin de yeni konuğu oluyor.

Note serisi her zaman Samsung tarafında amiral gemisi modeller ile karşımıza çıkmıştı. Note 10 Lite modeli ise daha uygun fiyatla elde edebileceğiniz ve kırpılmış da olsa Note serisinin özelliklerine sahip olan bir model olmuş. Cihazın öncelikle tasarımına baktığımızda ilk olarak sağ alt kısma konumlandırılan kalemi dikkatimizi çekiyor. Birazdan özelliklerine de değineceğimiz bu kalem dışında, telefon kasasında plastik ve metal karışımı bir malzeme kullanıldığını görüyoruz. Görünüş itibari ile oldukça sade hatlar kullanılan Note 10 Lite, malesef biraz hantal bir görünüme de sahip.

Samsung Galaxy Note 10 Lite İnceleme

Sağ tarafta klasik olarak açma kapama tuşları dışında ses tuşlarını görüyoruz. Sim kart yuvasının sol tarafa konumlandırıldığı telefonun alt kısmında ise kalem dışında 3.5 mm’lik kulaklık girişi de dikkat çekiyor.Amiral gemilerinden bu girişten vazgeçen Samsung, uygun fiyatlı Note 10 Lite modelinde ise 3.5 mm’lik jak girişini es geçmemiş. Yine alt tarafta Tip C portunu görüyoruz. Cihazın tasarımında bahsetmemiz gereken bir diğer nokta ise suya dayanıklı olmayışı.

Samsung Galaxy Note 10 Lite İnceleme

4.7 inçlik bir ekrana sahip olan Note 10 Lite modelinin bu ekranında Super Amoled kullanılmış. 1080×2400 çözünürlüğe sahip olan telefonun ekran kasa oranı ise %86 olarak karşımıza çıkıyor. HDR desteği bulunan telefonda HDR10+ desteği ise bulunmuyor. Telefonun ağırlığı ise tam 199 gram. Bu ağırlık tasarımda da bahsettiğim hantallığın en büyük sebeplerinden birisi olmuş. 4500 mAh bataryanın da etkisi var tabi ki ama telefonun dediğim gibi genel olarak biraz hantal olduğunu söylememiz gerekiyor. Neyse ki tasarım kısmında alt ve üst çerçeve oranı eşit tutulmuş. Ekran ve tasarım anlamında en sevdiğim noktalardan birisinin bu olduğunu söyleyebilirim.

Note 10 Lite’ın parmak izi sensörü amiral gemisi modellerde olduğu gibi ekran üzerine konumlandırılmış. Tabi bunun yanı sıra desen, şifre ya da yüz tanıma özellikleriyle de güvenliği sağlayabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy Note 10 Lite‘ın arka kısmında flash ışığı ile birlikte kare şeklinde konumlandırılmış dört adet kamera görüyoruz. Bu kameraların tümü 12MP olarak konumlandırılmış. Ana kameramız f1.7 diyafram aralığına sahip geniş açılı bir lens kullanıyor. İkinci kameramız f2.4 diyafram aralığına sahip olan telefoto lensi olarak karşımıza çıkıyor. Üçüncü kamera olarak ise f2.2 diyafram aralığına sahip olan ultra geniş açı lens kullanılmış. 2x optic zoom yapan telefoto kamera dijital tarafta ise 10X’e kadar yakınlaştırma yapabiliyor.

Samsung Galaxy Note 10 Lite İnceleme

Telefonun ön tarafına baktığımızda ise damla çentikli bir kamera düzeneği görüyoruz. 32MP’lik bir selfie kamerası bulunan ön kısımda 4K 30FPS video da çekebiliyorsunuz. Arka kamera ise yine 4K ama 60FPS oranında video çekebiliyor. Bulunduğu segmente göre gayet güzel fotoğraflar çeken kameradaki gördüğüm en büyük problem ise canlı odak kısmında çok sık fokus kaybetmesi oluyor. Hem video hem de portre kısmında daha keskin bir performans beklerdim.

Gücünü Exynos 9810 işlemcisinden alan Samsung Galaxy Note 10 Lite, 8 GB’lık belleğe ve 128 GB’lık depolama alanına sahip. Performans tarafında oyunlarda sorunsuz bir deneyim yaşatan bu model, bellek kapasitesinin de getirdiği avantajla birlikte stabil bir şekilde çalışıyor. Çok nadir de olsa telefonu resetlediğinizde ya da yüksek güç isteyen bir oyun, uygulamadan çıktığınızda menülerin geç yüklenmesi ile karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle çok uzun süre test ettiğiniz uygulama ve oyunlarda, telefon ısınmaya başladığında bu performans düşüşü kendisini daha net bir şekilde belli etmiş. Yine de oyunları yüksek performansta çalıştıran Note 10 Lite, günlük kullanımda da sorunsuz bir kullanım sunuyor diyebilirim.

Samsung Galaxy Note 10 Lite İnceleme

Tabi başta da belirttiğim gibi telefonun en önemli özelliklerinden birisi de S Pen olarak adlandırılan kalemi oluyor. Kalemi yuvasından çıkardığınız anda kullanıma hazır bir hale geliyor. Tıpkı Note 10 ve Plus modellerinde olduğu gibi akıllı seçim özelliklerinden faydalanabiliyor, el yazısını metne dönüştürebiliyor ya da çizim yeteneklerinizi gösterebiliyorsunuz. Bu kalemin en güzel özelliklerinden birisi de diğer Note 10 modellerinde olduğu gibi uzaktan deklanşör olarak da kullanılabilmesi. Note 10 ailesinin diğer modellerindeki kadar geniş kullanım sunmasa da üzerinde yer alan tuş ile birlikte uzaktan fotoğraf ya da video çekebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Samsung Galaxy Note 10 Lite modeli performansı, kalem avantajı ve sahip olduğu bazı eksiklere rağmen ön plana çıkan bir model olmayı başarmış. 5K bandında çıkan telefonu şu anda 4300TL civarında fiyatlar ile almak mümkün. Fiyatının zamanla daha oturacağını da söyleyebiliriz. Eğer kalem kullanımı, büyük ekran sizin için önemliyse ve bu fiyat bandında bir model arıyorsanız Note 10 Lite göz atabileceğiniz modellerden biri olmuş diyebilirim.