Samsung Galaxy M31 İnceleme: Samsung, bildiğiniz gibi son dönemde amiral gemisi modelleri dışında diğer segmentlere de oldukça ağırlık vermeye başladı. A ve M serileri ile farklı segmentte modeller çıkaran firmanın yeni telefonu ise Samsung Galaxy M31 oldu. Şimdi gelin bu telefonun özelliklerine ve tasarımına birlikte göz atalım.

6.4 inç bir ekrana sahip olan Galaxy M31, 191 gram ağırlığında. Telefonun mudadillerine göre biraz ağır olduğunu ama ergonomik olarak oval yapısından dolayı ele tam oturduğunu söyleyebilirim. 1080 x 2340’lık bir çözünürlüğe sahip olan bu model %83.3 ekran kasa oranına da sahip. Çentikli bir ekran tasarımına sahip olan telefonda tasarım anlamında eleştireceğim en önemli nokta ise alt çerçeve kalınlığı. Daha önceki incelemelerimizde de sık sık belirttiğimiz gibi üst ve alt çerçevedeki farklılık tasarımı çirkinleştiren en önemli unsurların başında geliyor. Malesef firmaların özellikle bu segmentte bu oransızlığı bir türlü gideremediğini de sık sık görüyoruz.

Samsung Galaxy M31 İnceleme

Samsung Galaxy M31 İnceleme

Super Amoled bir ekrana sahip olan M31’de always on özelliği de bulunuyor. Ekran üzerinde parmak izi sensörü yok, bu sensör klasik bir şekilde arka kısma konumlandırılmış ve stabil bir şekilde çalışıyor. Tabi bunun yanı sıra desen, şifre ya da yüz tanıma özellikleriyle de güvenliği sağlayabiliyorsunuz. Yüz tanıma özelliği de güzel çalışıyor ama bunu yazılımla yaptığı için karanlıkta ya da gözlüğünüz takılıysa çok büyük bir beklentiniz olmasın. Telefonun sağ tarafına klasik olarak açma kapama tuşu ile birlikte ses tuşları konumlandırılmış. Alt tarafta Tip-C portu ile birlikte 3.5 mm’lik jak girişi bulunuyor. neyse ki bu giriş ünitesi bu segmentte sık sık gördüğümüz bir özellik. M31’de de es geçilmemesi sevindirici. Unutmadan telefonda hareketli duvar kaıtları da var ve hazır olan duvar kağıtları bile telefona ayrı bir hava katmayı başarmış.

Samsung Galaxy M31’in arka tarafında 4, ön tarafında tekli bir kamera kullanılmış. 64 MP’lik bir ana kameranın yanında 8 MP’lik ekstra geniş açı, 5 MP’lik makro ve 5 MP’lik de derinlik algısına sahip olan bir kamera bulunuyor. Bu segmentten beklenen kalitede fotoğraflar çekebileceğiniz Galaxy M31’in kamera tarafındaki en büyük artısı ise tabi ki makro kamerası. Bu sayede objeleri çok daha yakından çekebiliyorsunuz. Ama ana kamerada olduğu gibi makro kamerasında da ışığı çok iyi almanız gerekiyor. Hafif bir loşlukta bile fotoğraftaki karıncalanmaları görebiliyorsunuz. Işığı doğru aldığınızda ise renkler doyurucu ve fotoğraflar daha canlı bir hal almaya başlıyor.

Samsung Galaxy M31 İnceleme

Ön kameraya geçtiğimizde ise 32 MP’lik bir selfie kamerası bizi bekliyor. F2.0 diyafram aralığına sahip olan bu kamerada portre modu dışında yavaş çekim video imkanına da yer verilmiş. Yeri gelmişken arka kamerada ultra ağır çekim modu da var ve bu sayede daha farklı videolar da yakalayabiliyorsunuz. Hem arka hem ön tarafta 4K video kaydına rağmen FPS değeri ise 30’da bırakılmış.

Gücünü Exynos 7 9611’den alan Galaxy M31, 6 GB’lık belleğe ve 128 GB’lık depolama alanına sahip. Tabi harici kartlar ile birlikte bu alanı 512 GB’a kadar çıkartabiliyorsunuz. Performans tarafında oyunlarda sorunsuz bir deneyim yaşatıyor. Tabi PUBG gibi oyunlarda ultra grafiklere ise bu segmentte doğal olarak ulaşmanız biraz zor. Bu noktada çok nadir de olsa ana menü ya da programlarda takılmalarla da karşılaştım. Teknik tarafta en sevdiğim nokta ise telefonun bataryası oldu. Tam 6000 mAh’lik bir batarya var ve bu batarya sizi çok uzun saatler boyunca idare edebiliyor. Normal sürelerle oyun oynadığınızda bile iki güne yakın bir kullanım sunduğunu söyleyebilirim.

Samsung Galaxy M31 İnceleme

Sonuç olarak Galaxy M31 pil performansı ve sahip olduğu bazı özellikler ile ön plana çıkan bir model olmayı başarmış. Telefonun fiyatına baktığımızda ise bizi biraz ikileme sokabiliyor. Çok az yukarı çıktığınızda farklı markalarda ya da Galaxy ailesinden A71 modeli gibi daha avantajlı ürünlere ulaşmak mümkün. Hem diğer markalarda hemd e Samsung’un M ve A ailesinde fiyat oynamaları ile daha avantajlı ürünlere ulaşmak mümkün. Bu da telefonun odağının biraz kaybolmasını ortaya çıkarmış. Yine de bu fiyat aralığında bir telefon arıyorsanız Galaxy M31’e göz atmanızı tavsiye ediyoruz.