Samsung geçtiğimiz yıllarda başlattığı telefon akımı ile birlikte düşük ve orta segment telefon pazarını eline geçirmişti. Ama Çinli rakipleri, Samsung’un pazardaki payının büyük bir ölçeğini eline geçirmeyi başardı. Samsung yeni 2020 Galaxy A serisiyle tekrardan düşük ve orta segment sınıfında bulunan telefonlar için büyük bir adım atmayı planlıyor.

Samsung Galaxy A01 Core Tasarımı ve Teknik Özellikleri

Samsung tarafından gelen sıradaki akıllı telefon modeli Samsung Galaxy A01 Core oluyor. Bu model telefona fazla para vermek istemeyenler için ucuz sınıfta yerini alıyor. Ve düşük bütçeli ucuz modeller arasında da yer alacak. Telefon Samsung tarafından henüz resmiyete kavuşmamış olsa da Evan Blass tarafından daha önce yayınlanan sunumlarda teknik özellikleri ve ilgili raporlarla basına sızdırılmıştı.

Samsung Galaxy A01 Core

Telefonu tasarım yönünden inceleyecek olursak telefonun pek yenilikçi durduğunu söyleyemeyiz. Çerçevesiz ekran, su damlası çentiği, punch kamera tasarımı gibi alışık olduğumuz yenilikçi tasarımlar bu telefonda maalesef bulunmuyor. Telefon düz çerçeve bir ekran tasarımı ve düşük ekran ekran-kasar oranıyla geliyor.

Donanım tarafına da bakacak olursak, telefonun fiyat olarak hitap ettiği kitleyi düşündüğümüz zaman pek de kötü donanımlar bizleri karşılamıyor. Telefonun teknik özellikleri Google Play Konsolundan sızdırıldı. Samsung, Nokia 1 Plus’a güç veren MediaTek yonga setini Samsung Galaxy A01 Core modelinde kullanmayı seçmiş gibi duruyor. Ayrıca telefonda sadece 1 GB Bellek bulunacak bunun yanında 5 inc HD bir ekran dikkat çeken özellikler arasında.

Özelliklere bakacak olursak telefonun alt model olmasından ötürü performans odaklı işletim sistemi olan Android GO bu cihazın içerisine yerleştirilmiş olacak. Android GO, bildiğimiz Android uygulamalarının daha küçük boyutlu versiyonlarını içerir. Ayrıca bu telefonda tasarlanan Android GO modeli, Android 10 esas alınarak geliştirilmiş durumda. Samsung Galaxy A01 Core’un Nisan ayında Amerika’da ve daha sonrasında Global pazarda satışa sunulması bekleniyordu. Amerika’da gerçekleşen ve günden güne artış gösteren Koronavirüs vakaları yüzünden bir çok modelde olduğu gibi bu modelde de gecikme yaşanmışa benziyor. Telefonun fiyat etiketi olarak 100 Doları geçmeyeceği düşünülüyor. Ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ile de kesin bir bilgi yok. Ama Samsung’un çıkardığı büyün düşük segment modelleri ülkemizde görüyoruz. Samsung bu modeli de Türkiye’ye getirmekten çekinmeyecektir.