Counterpoint Research’ten elde edilen verilere göre, Samsung Exynos yonga seti bölümü, akıllı telefon pazarında üçüncü büyük tedarikçi haline geldi ve Apple’ın dördüncü sıraya gerilemesine sebep oldu.

Exynos çipleri, Kuzey Amerika ve Hindistan’daki büyüme sayesinde, 2019 yılını bir önceki yıla oranla 2,2 puan artarak% 14,1 pazar payına sahip oldu. Samsung ve Huawei markaları, küresel olarak ilk 5’te büyüme kaydedebilen tedarikçiler oldu.

Samsung Exynos yonga setleri pazar payı bakımından 3. sıraya yükseldi, Apple 4. sıraya düştü

Apple’ın %13,1 ile dördüncü olması, sadece küçük bir farklı. Zira beşinci sırada olan Huawei ile arasında sadece 0,5 puan bulunuyor. İlk sırada olan Qualcomm’un %33,4, hemen ardında ikinci sırada onu takip eden MediaTek’in %24,6 pazar payı bulunuyor.

Samsung Exynos yonga setleri pazarda üçüncü oldu

Durumun bu yıl nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak. Samsung, alt segementteki belirli modeller için MediaTek yongaları kullanıyor ve uygun fiyatlı 5G telefonlar için de bunu kullanmaya başlayınca ikinci sırada bulunan MediaTek’i zorlamaya başlayacaktır. Ürünlerinde MediaTek yonga seti kullanan OnePlus, OnePlus 8 Lite’ı MediaTek Dimensity yonga seti ile tanıtıyor. Bu da sektördeki taşların yerinden oynamaya başladığının bir göstergesi.

Samsung’un çip bölümü henüz tam istediği performansı yakalayabilmiş değil. Vivo X30‘da kullanılacak olan dört çekirdekli Samsung Exynos 9 Octa 980 yonga seti, Samsung için iyi bir adım gibi görünüyor. Bu sayede daha alt markalar önünde de elini güçlendirmeye başlıyor. Ayrıca, Radeon GPU teknolojisini Exynos yonga setlerine getirmek için AMD ile kurulan ortaklık, son kullanıcıların gözünde de farklı bir algı yaratmasını sağladı.

Görünen o ki, 2020 yılı, her ne kadar koronavirüs sebebi ile farklı noktalara konsantre olmamızı gerektiriyorsa da, Samsung açısından, doğru değerlendirilebilirse, çok verimli bir yıl olacak gibi görünüyor.

Exynos adı nereden geliyor?

Exynos, Yunancada akıllı anlamına gelen exypnos ve yeşil anlamına gelen prasinos kelimelerinin birleşimden türetilmiştir. Samsung Electronics’in Sistem LSI bölümü tarafından geliştirilen ve Samsung Electronics’in Foundry bölümü tarafından üretilen bir dizi ARM tabanlı yonga sistemidir. Samsung’un önceki S3C, S5L ve S5P SoC serisinin devamıdır.

Exynos, rakip Snapdragon yonga setinden farklı, Helio ve Kirin yonga setleriyle benzerlikler paylaşır. Özellikle mevcut modellerin çoğu için özdeş CPU ve GPU yapılandırmasına dikkat çekilir.