Yeni bir araştırmaya göre, bilim adamları sadece Samanyolu galaksimizde 6 milyar Dünya benzeri gezegen olabileceğine inanıyorlar. Hesaplamalara dayanarak her G tipi dizi yıldız için (kendi güneşimize benzeyen yıldızları olan) 0.18 Dünya benzeri gezegenlerin olabileceğini tahmin ediliyor.

Kanada, British Columbia Üniversitesi’nden gökbilimci Jaymie Matthews ve çalışmanın ortak yazarı bunu şöyle açıkladı: “Samanyolu’nun %7’si G tipi olmak üzere 400 milyar kadar yıldız var. Bu, altı milyar civarı yıldızın Dünya benzeri gezegenlere sahip olabileceği anlamına geliyor. ”

Samanyolu galaksisinde 6 milyar Dünya benzeri gezegen var

Dünya benzeri olarak nitelik kazanabilmek için, gezegenin kayalık bir yüzeye sahip olması, Dünya ile yaklaşık olarak aynı boyutta (boyutun yaklaşık 0,5 ila 1,5 katı) olması, ana yıldızının (güneş) yaşanabilir bölgesinde bulunabilmesi ve su içermesi gerekiyor.

Ne yazık ki Dünya benzeri gezegenleri bulmak hızlı bir iş değil, çünkü ana yıldızının neresinde bulunduklarına ve tam bir yörüngeyi tamamlamalarının ne kadar sürdüğüne bağlı olarak onları tanımlamak uzun yıllar alabiliyor.

Araştırmacılar, Kepler Uzay Teleskobu tarafından incelenen yaklaşık 200.000 yıldızdan elde edilen verileri analiz ettikleri “ileri modelleme” adı verilen bilgisayar simülasyonları yaptılar. Çalışmanın diğer ortak yazarı Michelle Kunimoto, bu bilgisayar simülasyon tekniğini daha ayrıntılı bir şekilde şöyle açıkladı: “Kepler’in aradığı yıldızların etrafındaki tüm ötegezegenlerin popülasyonunu simüle ederek başladım. Gezegen arama algoritmamın onları bulma olasılığına bağlı olarak her gezegeni “tespit edildi” veya “gözden kaçırıldı” olarak işaretledim. Sonra tespit edilen gezegenleri gerçek gezegen kataloğumla karşılaştırdım. Simülasyon yakın bir eşleşme ürettiyse, ilk nüfus muhtemelen bu yıldızların etrafında dönen gerçek gezegen popülasyonunun iyi bir temsiliydi. ”

Kepler bugüne kadar bulunan gezegenlerin yarısından fazlasını tespit etti. Şimdiye kadar 4000’den fazla ötegezegen doğrulandı ve binlerce aday daha onay bekliyor.

Merak ediyoruz 6 milyar Dünya benzeri gezegenden kaç tanesinin yaşamı olacak… Belki de galaksimizde potansiyel olarak yaşayabilecek yeni bir çalışmada bahsedilen 36 akıllı uygarlıktan biri bu gezegenlerden birinde bulunabilir.