Dünya çapında pazar büyüklüğü 100 milyar dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaşan ve yine dünya çapında 2.5 milyar kişi tarafından oynanan video oyunları, çocukların kişisel gelişimi için de uzmanlar tarafından faydalı görülen bir eğlence türü. Iowa State Üniversitesi tarafından 2017 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada da, video oyunlarının kısa ve uzun dönemde çocukların yaratıcı düşünme ve çözüm üretme yeteneklerine olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşmıştı (ilgili çalışmanın PDF formatındaki dosyasına şuradan ulaşabilirsiniz). Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde okullarda dahi eğitim amacı kullanılmaya başlanan video oyunları, gerekli sınırlar içerisinde kullanıldığında sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de olumlu sonuçlar verebilmekte.

Sabah yazarı oyunculara mal dedi

Eğitim ve yaratıcılık haricinde ekonomik olarak da devasa bir pazara sahip olan video oyunları, ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından sevilerek takip ediliyor. Türkiye içerisinde ihracat şampiyonu olan Ankara merkezli Taleworlds Stüdyoları, Mount & Blade‘in uluslararası başarısı ile göğsümüzü de kabartmıştı.

Tüm dünya video oyunlarına büyük yatırımlar yaparken, sektörün profesyonelleşmesi de E-Spor hamleleri ile mümkün olmaya başladı. Güney Kore’de bakanlık seviyesinde temsil edilen E-Sporcular, ülkemizde de sektörün gelişmesi ile birlikte resmiyet kazandı. Türkiye’de birçok belediye ve spor klubü, kendi bünyeleri altında resmi E-Spor takımlarını kurdular. Tüm partilerin belediyeleri tarafından desteklenmeye hızla devam eden E-Spor, önümüzdeki yıllarda olimpiyat oyunlarına dahi dahil olabilecek kadar kabul edilmiş ve ciddiye alınmış durumda.

Ancak ne yazık ki ülkemizdeki bazı kişiler E-Spor’un ve video oyunlarının faydalarından habersiz. Geçtiğimiz gün Sabah gazetesi Engin Ardıç, köşesinde kaleme aldığı yazı ile ülkemizdeki oyunculara adeta hakaret etti. Video oyunları ile zaman geçirenlere “mal ergenler ve mal yetişkinler” diyen Ardıç E-Spor’un da koltukta kalça büyütmeye yaradığını söyledi.