Qualcomm bugün yaptığı açıklama ile 3. nesil 5G modemini resmi olarak ortaya çıkardı. Snapdragon X60 adını alan modem, 5nm’lik üretim sürecinden geçen ilk 5G model olarak da adını tarihe yazdırdı. Yeni çip sayesinde saniyede 7500 mbit’lik, yani saniyede 937.5 GB’lık veri transfer hızı sunan çip, neredeyse saniyede 1 TB veri transferine izin vererek olağan üstü bir hıza ulaşabiliyor. X60 5G desteğinin yanında eski bağlantı tiplerine de izin veriyor. Yani X60 ile 4G, LTE, 3G ve 2G gibi bant aralıklarını da kullanabileceğiz. 

Qualcomm’un yeni modemi 7500 Mbps hıza ulaşabilecek

X60’ın bir diğer önemli özelliği ise VoNR (Voice over new radio) özelliğine de destek vermesi. VoNR, tıpkı 4G’de görmüş olduğumuz VoLTE özelliği gibi konuşmalardaki ses kalitesini arttıran bir özellik. Tabii ki VoLTE’ye kıyasla çok daha net ses aktarımı yapılabiliyor. Snapdragon X60 modemi küçük üretim süreci dolayısı ile çok daha az yer kaplıyor. Bu da diğer özellikler için akıllı cihazlara ekstra alan bırakıyor.

Qualcomm’un yeni modemi X60’ın ilk olarak telefonlara ve diğer akıllı cihazlara konuk olması için ise bir süre daha beklememiz gerekiyor. X60’a sahip ilk akıllı cihazlar yüksek ihtimalle 2021 yılının ilk çeyreğinde görülmeye başlanacak. Bakalım Qualcomm X60 ile neler sunacak?