Mark Cerny tarafından Playstation Blog üzerinden yapılan canlı yayınla resmen detaylandırılan PS5 teknik özellikleri, 10.28 teraflop ve 3.5 ghz işlemci içeriyor. PlayStation’ın dün açıkladığı gibi, Playstaiton 5 Teknik ÖZellikleri bugün açıklandı. PS5’in baş mimarı Mark Cerny’nin verdiği bilgilere göre aşağıdaki tablomuzu oluşturduk. Konsol, 825GB SSD ve 3.5ghz’de saat hızına sahip 8 çekirdekli bir CPU’nun yanı sıra 10.28 teraflop grafik gücüne sahiptir.

PS5 Teknik Özellikleri

İşlemci 3.5ghz hızında 8 Zen 2 çekirdek
Grafik10.82 TFLOP
DIE Büyüklüğü (*)Bilinmiyor
Hafıza16GB GDDR6
Hafıza Bant Genişliği448 GB/s
Dahili DepolamaÖzelleştirilmiş 825GB SSD
I/O çıkışı5.5GB/s
Genişletilebilir DepolamaNVMe SSD slotu
Harici DepolamaHarici HDD desteği
Optic Sürücü4K UHD Blu-Ray Sürücü
RenkBilinmiyor
BoyutlarBilinmiyor
Çıkış Tarihi2020 sonu
FiyatBilinmiyor

* Die Size olarak bilinen terim bir yongaya karşılık gelen bir silikon parçanın boyutu anlamına gelmektedir.

Playstation 5 Teknik Özellikleri Açıklandı

Geçmişte çıkan bilgileri doğrultusunda, AMD’nin Navi ve Zen 2 mimarisinin yanı sıra özel bir SSD’nin dahil edilmesi gibi bilgilerden bazılarını biliyorduk. Son zamanlarda ortaya çıkan Xbox Series X özelliklerine bir tepki gibi görünse de, PlayStation Twitter’da bunun aslında GDC’de bir konuşma olması gerektiğini açıkladı.

Şu an itibariyle, PS5’in 2020 sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor. Eğer koronavirüs kaynaklı bir gecikme yaşanmazsa, yıl sonunda tahminimzce 500-600 dolarlık seviyedeki bir fiyat etiketi ile Playstation 5’i satın alma şansına sahip olabileceğiz.

Playstation 5 Sunumundan notlarımız:

Uzun zamandır merak edilen PlayStation 5 teknik özellikleri nihayet ortaya çıktı. Sony, Playstation 5 teknik özelliklerini ve konsolun tasarımını, yıl sonunda piyasaya sürülmesi planlanan oyunları düzenlenen özel bir sunumla paylaştı.

Firma, dün yaptığı duyuruda bugüne dikkat çekti ve PS5 ile ilgili özel bir sunum yapacağını açıklamıştı. Söz verildiği gibi, bu sunum bir saat önce başladı ve bitti, Playstation 5 sunumu Mark Cerny tarafından yapıldı. Playstation 5’e geçmeden önce şirketin önceki konsollarından bahsedildi ve Playstation 4’teki değişiklik vurgulandı.

Playstation 4 ile yapımcıların konsoluna alışma sürecinin azaldığını söyleyen Cerny, Playstation 5 ile bu sürecin bir ay azalacağını, başka bir deyişle, konsol için oyun geliştirecek yapımcıların hâkim olmaya başlayacağını söyledi. Daha önce açıklandığı gibi, Playstation 5’te 3D ses desteği de mevcut olacak. Ayrıca bu desteğin Tempest çipi ile yapılacağı açıklandı. Bildiğiniz gibi, sinema dünyasında Dolby Atmos veya IMAX olarak bildiğimiz sistemlerde gördüğümüz bu özellik, sesin kulaklarımız tarafından 360 derece algılanmasına izin veriyor. 3D ses özelliği ile oyun oynarken sesin nereden geldiğini tam olarak anlayabileceğiz. Bu noktada, sistem kişiselleştirilmiş bir algoritma geliştirecek ve HRTF ayarı ile seslerin gerçek dünya gibi olması hedefleniyor.

Oyun endüstrisindeki yapımcıları dinlediklerini belirten Cerny, SSD çözümlerinin geliştiricilerin istekleri listesinin başında olduğunu da sözlerine ekledi. Cerny, daha sonra SSD eklendiğinde, Playstation 4 için bile, bunun avantajlarını gördüklerini ve doğal olarak Playstation 5’in bu desteğe ilk başta sahip olacağını belirtti. Ayrıca, yükleme ekranlarını bile görmeyeceğimiz şekilde saniyenin 1/4 oranında 2 GB veri yüklenebileceği belirtiliyor. Daha önce hatırlarsanız, PS5 yükleme süreleriyle ilgili Spider-Man videoları ortaya çıktı ve oyunun PS5’te neredeyse hiç yükleme süresi olmadığını gördük. Bildiğiniz gibi, çoğu oyunun asansör taktikleri olarak da adlandırılan gizli yükleme noktaları vardır. Başka bir deyişle, PS5 ve yeni nesil konsollarla üreticilerin bu tür yöntemlere başvurması gerekmeyecek.

Sistem belleğini etkili bir şekilde kullanacak olan PS5’in bellek yapısı çok daha verimli çalışacaktır. Şu anda 30 saniye sonra önbelleğe alınan konsolların aksine, PS5 bir saniye sonra bile önbellekleyecektir. Bu hem üreticilere büyük kolaylık sağlayacak hem de yükleme süreleri gibi noktalarda çok daha etkili bir kullanım sunacak. Donanım tarafında da konsola özel flash denetleyici desteğinin eklendiği belirtildi. Bellek ve SSD arasındaki veri akışını hızlandıracak olan bu sistem, özelleştirilmiş çip sistemi ile birlikte kaplama gibi durumların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak ve konsolun darboğazını engelleyecektir.

Sunumda kullanılan çiplerle birlikte yeni sıkıştırma yönteminden de bahsedildi. Bu bağlamda yeni bir algoritma kullanarak Sony, disklerdeki öncekinden %10 daha fazla veri sıkıştırabilecektir. Ayrıca bu yongaların bellekte tutulan gereksiz dosyaları ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Başka bir deyişle, daha önce belleğe yerleştirilen gereksiz dosyalar bu yeni sistemle birlikte atılacak ve hafızayı hafifletmenin yanı sıra darboğaz açısından da büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu noktada, PS5 SSD’nin saniyede 5.5 GB okuyabileceği belirtiliyor.

Tabii ki, harici disk desteği de Playstation 5’te olacak. Mark Cerny, oyuncuların geriye dönük uyumluluk sistemi ile çok kalabalık bir kütüphaneye sahip olacağını ve harici SSD desteği sayesinde konsolun bu sorunla ortadan kaldırılacağını belirtti. Tabii ki, bu noktada, sistemin tam performansı destekleyeceği birincil SSD’ler ve zaten kullandığımız ikincil SSD’ler olacaktır.

PlayStation 5 Geriye Dönük Uyumluluk

GPU tarafında güç tüketimini ikiye katlamak istemediklerini belirten Cerny, AMD ile ihtiyaçlarını bu yönde karşılayabileceklerini belirtti. PS5’in PS4’ten %64 daha fazla transistöre sahip olduğu ve konsolun TFlopes üzerindeki gücünü karşılaştırmanın yanlış olacağı belirtildi. Geri uyumluluk tarafında donanım değil, yazılımı destekledikleri ve geriye uyumluluk tarafında PS3 bulunmadığı kaydedildi. Playstation 5 piyasaya sürüldüğünde, tüm PS4 oyunlarında geriye dönük uyumluluk desteği olacaktır. Ancak, ilk etapta 100 PS4 oyununun destekleneceği belirtiliyor. Bu oyunlar henüz net değil ve gelecekte desteklenen oyunların sayısı artabilir.

Ray Tracing ve Global Lighting‘i destekleyen Playstation 5’in de bu konuda farklı bir sistemi olacak. Konsolun bu sistemleri tam performansla, ancak normal sistemlerden çok daha düşük güçle çalıştıracağı belirtiliyor.

Konsolun teknik özelliklerine baktığımızda, sunumdan önce çıkan dedikodlarda olduğu gibi TFLops’un Xbox Series X’den geride olduğunu görüyoruz. İşlemci tarafında 3.5GHz’de 8x Zen 2 Core kullanacak olan PS5, 16GB GDDR6 / 256-bit’i de destekleyecek. 825 GB SSD’li PS5, daha önce belirtildiği gibi taşınabilir SSD desteğine sahiptir.

Mark Cerny tarafından açıklanan PS5 Teknik Özellikleri bu bilgiler ile tamamlandı.