Sony Başkanı ve CEO’su olarak tanınan Kenichiro Yoshida, PS5 SSD sayesinde PlayStation 4’ten 100 kat daha güçlü olduğunu iddia etti. Tabii ki bu bir satış stratejisi mi yoksa gerçekten bu rakamalar doğru mu konsolun çıkışında öğreneceğiz.

PS5 SSD sayesinde PS4'ten 100 kat hızlı olacak

PS5 SSD sayesinde PS4’ten 100 kat hızlı olacak

Kime sorsanız sorun zaten yeni çıkacak olan PlayStation 5’in, PlayStation 4’ten daha güçlü olacağını size söyler. Ama PlayStation 5’in, PlayStation 4’ten 100 kat güçlü olduğunu kimse tahmin edemez. Evet bunlara inanmayabilirsiniz ama Sony, bu değerleri PlayStation 5’in NVMe2 SSD’sine güvenerek söylüyor.

Bizi şaşırtan asıl olay ise Kenichiro Yoshida’nın bunu PlayStation 5’in Pazarlama Stratejisi toplantısında gerçekleştirmiş olması. Yoshida toplantıda tam olarak “PlayStation 5 bulundurduğu güçlü SSD sayesinde PlayStation 4’ten çok daha güçlü olacak” dedi.

Yoshida sözlerine şöyle açıklık getirdi, “Oyunlarda sadece çözünürlüğü değil, oyunların daha stabil çalışması için oyunların hızlarını da SSD’ler sayesinde arttırmayı umuyoruz. Özel olarak tasarladığımız PS5 SSD’si, mevcut PlayStation 4’ten 100 kat güçlü olacak. Oyun yükleme süreleri artık çok daha kısalmalı ve oyuncular anında istediği haritaları yükleyebilmeli.” dedi.

PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

PlayStation 5Xbox Series X
CPUAMD Zen 2 (3.5 GHz, sekiz çekirdek)
AMD Zen 2 (3.8 GHz, sekiz çekirdek)
GPUAMD rDNA 2 (10.28 teraflop, 36 CU)
AMD rDNA 2 (12 teraflop, 52 CU)
Bellek16 GB GDDR616 GB GDDR6
Bant Genişliği448 GB/s561 GB/s
Depolama825 GB (NVMe SSD)
5.5 GB/s
1 TB (NVMe SSD)
2.4 GB/s (ham)
Optik Sürücü4K Ultra HD Blu-ray4K Ultra HD Blu-ray
4K & 8K DesteğiVarVar
HDRVarVar
PortlarBilinmiyor3 USB-A 3.0 – HDMI
Ses çıkışı – Özel bellek yuvası

Xbox Series X’in özellikleri GPU ve CPU tarafından bir tık daha iyi görnüyor olabilir ama Sony bu farkı yazılım ile kapatacaktır. Ama Sony’nin iddialı olduğu taraf tabii ki 561 GB/s bant genişliğine sahip NVMe2 SSD’si. Her iki konsolda yeni nesil oyunlarda yüksek performans sergileyecektir.

Siz hangi konsolu daha çok beğendiniz?