Amazon’un bir Stadia rakibi olan bulut tabanlı oyun konsolu Project Tempo üzerinde çalışması, koronavirüs nedeniyle 2021’e kadar gecikebilir.

New York Times, Amazon’un şu anda kod Project Tempo adlı kendi bulut oyun hizmeti ile Stadia’nın izinden gideceğini yazdı. Ayrıntılar çok fazla değil, ama Amazon’un genel planları doğrulandı. Hizmetin bu yıl başlaması bekleniyor ancak koronavirus bunu biraz ileri tarihe doğru itebilir.

New York Times’ın hikayesinin çoğu Amazon’un yeni oyun stüdyosundan (Crucible ve New World) geliyor. Stüdyolar çıkacak iki oyuna odaklansa da, şirket ayrıca Twitch yayın platformu için yaklaşan etkileşimli oyunları üzerinde de çalışmaya başladı. Bulut tabanlı bir oyun platformu olan Project Tempo, Amazon’un uzun vadeli hedeflerini, Google Stadia ile dik bir şekilde kesişiyor.

NYT, Project Tempo’nun başlangıçta bu yıl bir “erken sürümde” lanse edileceğini bildirdi, ancak koronavirüsün bir sonucu olarak 2021’e kadar da ertelenebilir. Bu, şirketin üzerinde çalışmak için daha çok zamana sahip olduğunu gösterse de, Amazon’un Google Stadia, Microsoft’un xCloud’u veya Nvidia’nın GeForce Now’ı üzerinde nasıl bir hizmet sunabileceğini veya potansiyel avantajları bilmiyoruz.

Project Tempo hakkında gerçekten bildiğimiz tek şey Amazon’un üzerinde çalıştığı. Ancak, oyun stüdyolarının sözleşmelerinde, sunucu / bulut altyapısı ve Twitch gibi hizmetler ile entegre olmak gibi önkoşullar söz konusu olduğunda, şirketin bu yeni oyun konsolunda alacağı yönü az çok tahmin edebiliyoruz.

Ayrıca Google’ın beğenmediği ya da istediğini elde edemediği projelerin ipini nasıl hızlı bir şekilde çekip, projeleri öldürdüğünü düşünürsek, geliştiriciler tarafında Amazon’un daha iyi bir alternatif olabileceğini düşünebiliriz. Bu da Stadia için oldukça tehlike bir durumu yaratabilir.

Amazon’un uzun yıllardır bulut tabanlı oyunlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıca bulut teknolojileri üzerinde oldukça iyi deneyime de sahip. Bu sebeple projeyi de uzun soluklu düşünmek mümkün. Ancak geçen yıllar içinde karşısına Microsoft ya da Google gibi çok güçlü rakipler çıktı. Bu sebeple projeyi biraz daha ertelemenin getirisinden çok götürüsü de olacaktır. Aşağıda 2014 yılında Amazon Game Studios tarafından yayınlanan bir videoyu bulabilirsiniz. Şu an liste dışı olarak görünse de video hala izlenebilir durumda.