Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 teknik özellikleri ve tüm detayları için ile yeni ayrıntıları 18 Mart Çarşamba günü 09: 00’da (PT) açıklayacağını söyledi. Şirket bunu PlayStation Blog‘u aracılığıyla yapacak.

PlayStation 5‘in sistem mimarı Mark Cerny Çarşamba günü “PS5’in sistem mimarisine ve oyunların geleceğini nasıl şekillendireceğine derinlemesine bir dalış yapacağız” dedi. PlayStation hayranları, gösterimi PlayStation Blog’u üzerinden izleyebilecek.

PS5 teknik özellikleri 18 Mart’ta açıklanacak

PlayStation 5 teknik özellikleri ortaya çıktıktan sonra, Microsoft’un yeni nesil Xbox Series X‘inin nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Bilindiği üzere Xbox Series X‘in teknik özellikler, yeni nesil oyunları ve geriye dönük uyumu bu konsolu oldukça öne taşımıştı.

PlayStation 5 ile ilgili ilk ayrıntılar, Cerny’nin yeni nesil konsolun Wired için sistem özelliklerini açıkladığı Nisan 2019’da ortaya çıkmıştı. PS5, üçüncü nesil AMD Ryzen işlemciye dayalı bir CPU ile donanım hızlandırmalı ve 8K’ya kadar çözünürlükleri destekleyen AMD’nin Radeon Navi’sine dayanan bir GPU ile güçlendirilecek. PS5 ayrıca sabit disk sürücüsü ile gelecek, geriye dönük uyumluluk çerçevesinde PlayStation 4 oyunlarını destekleyecek. Aynı zamanda PlayStation VR ile de çalışacak.

PlayStation 5 teknik özellikleri yarın açıklanacak
Mark Cerny

PlayStation 5 çıkış tarihi olarak 2020’nin sonu belirlendi

O zamandan beri Sony, yeni nesil konsol planları konusunda nispeten sessiz kaldı. CES 2020’de, PS5 bugüne kadar bilinen özelliklerini anlatıp sadece yeni nesil konsolun logosunu gösterdi. Kimi üçüncü taraf geliştiriciler, Counterplay Games ve Gearbox Publishing’den Godfall da dahil olmak üzere PlayStation 5 oyunlarını duyurmaya başladı.

Sony’nin bu yıl PS5’i piyasaya sürme planlarına rağmen, iptal edilmiş olsa da E3 Fuarı’ndan ikinci defa çekilmişti. Bunun yerine Sony, bu yıl “dünya genelinde yüzlerce tüketici etkinliğine” katılmayı planladığını, ancak bu etkinliklerden kaçının Sony’nin gelecek nesil PlayStation’a odaklanacağı belli değildi. Ayrıca küresel koronavirüs pandemisinin oyun yapımcının planlarını nasıl etkileyeceğini de henüz netlik kazanmış değil.

Playstation 5 teknik özellikleri hakkında neler biliyoruz?

Sekizinci jenerasyon konsolların miladı yavaş yavaş dolarken PlayStation 5 hakkında ortaya onlarca iddia atılıyor. Şimdi ise PlayStation 5 hakkında ilk gerçek bilgiler belli oldu. Yabancı basından Wired‘ın, PlayStation 5’in tasarımcısı olarak görev alan Mark Cerny ile yaptığı röportajda merak edilen sorular cevaplandı. Röportajda belirtilene göre PlayStation 5, kesinlikle 2019 yılında çıkmayacak. 2020 olarak belirtilen çıkış tarihinin yanında konsolda AMD donanımının bulunacağı söylendi. AMD’nin üçüncü nesil Ryzen işlemcilerini kullanacak olan konsolda Ray Tracing teknolojisi de bulunacak. Diğer bir yandan özel üretim bir çip sayesinde 3D ses konusunda da konsolun sunacağı ses kalitesi bir sonraki seviyeye taşınacak.

PlayStation 5 Logo

Tüm bunların yanında CernyPlayStation 5‘in depolama birimi (HDD) konusunda da önemli gelişmeler kaydedeceğini belirtirken, yeni teknolojinin SSD‘den bile hızlı olacağının altını çizdi. Bu konuda Spider-Man oyunundan örnek veren tasarımcı, oyunda hızlı seyahatin 15 saniyeye yakın sürdüğünü, ancak oyun PS5’te olsaydı bu sürenin 0.8 saniyeye kadar düşebileceğini belirtti. Son olarak konsolun 8K grafikleri destekleyeceği de verilen bilgiler arasında bulunuyor.