PlayStation 5 gerçek tasarımı hakkında önemli açıklamalar sonunda yapıldı. Sony çok yakında PlayStation 5’i bütün dünyaya tanıtacak. Hatta planlanan lansman tarihini bile erkene almış olabilir. Buna sebep olan şeylerden bir tanesi de Xbox Series X‘in izlediği yol haritası olabilir. Ayrıca Sony, ortalıkta yalan yanlış dolaşan sızıntılardan kurtulmak için PlayStation 5’in son tasarımını çok yakın bir zamanda açıklayacak.

Yaptığı PlayStation sızıntıları ile bilinen Japonyalı Bloomberg editörü Takashi Mochizuki’ye göre Sony sızıntılardan ve tesislerinden internete sızdırılan bilgiler yüzünden çok yakın bir zamanda PlayStation 5’in gerçek tasarımını gün yüzüne çıkaracak. 3 Haziran’da PlayStation 5’in tanıtılacağını da iddia ediyor.

PlayStation 5 gerçek tasarımı sonunda açıklanıyor

Sony, geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5’in tasarımının bittiğini ve artık seri üretime başlayacaklarını açıklamıştı. Hem Sony hem de Microsoft’un yeni nesil konsollarının 2020 Sonbahar dönemine yetişebilmesi için AMD firması da tüm gücüyle çalışıyor. AMD’nin oldukça büyük bir miktarda 7nm yonga siparişi aldığını biliyoruz. Bunlar da tabii ki yeni nesil konsollarda kullanılacak olan Zen 2 mimarisi CPU’lar.

PlayStation 5 gerçek tasarımı herkes tarafından merak ediliyor.İnsanlar sosyal medyada her gün onlarca PlayStation 5 ile ilgili haber yapıyor. Sanal ortamda yapılan PlayStation 5 tasarımlarını “Sony sızdırdı” diyerek paylaşıyorlar ya da PlayStation 5’in geliştirici kitini gerçek tasarımıymış gibi lanse ediyorlar. Bunların sorumlusu tabii ki bugüne kadar gizemini korumayı başaran Sony. Microsoft kendi konsolunun neye benzediğini The Game Awards’da oyunculara göstermişti. Bu da yetmezmiş gibi donanım özelliklerini açıklayıp ilk etapta çıkacak olan oyunları da oyunculara gösterdi.

PlayStation 5 gerçek tasarımı sonunda açıklanıyor

Biraz da PlayStation 5 ile bildiklerimiz hakkında konuşalım. PlayStation 5’in SSD’si sayesinde PlayStation 4’ten 100 kat hızlı olacağını biliyoruz. PlayStation 5’te kullanılacak olan SSD, saniyede 5.5 GB işlem yapabiliyor. Ayrıca NVMe teknolojisine sahip, 825 GB depolama alanı ile bizi karşılayacak. Sanırım Sony bu SSD ile sadece PlayStation 4’e fark atmakla kalmıyor. Xbox Series X’e de neredeyse 2 kat fark atıyor. Xbox Series X’de ise saniyede 2.4 GB işlem yapabilen 1 TB NVMe SSD kullanılacak.

PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

PlayStation 5Xbox Series X
CPUAMD Zen 2 (3.5 GHz, sekiz çekirdek)
AMD Zen 2 (3.8 GHz, sekiz çekirdek)
GPUAMD rDNA 2 (10.28 teraflop, 36 CU)
AMD rDNA 2 (12 teraflop, 52 CU)
Bellek16 GB GDDR616 GB GDDR6
Bant Genişliği561 GB/s448 GB/s
Depolama825 GB (NVMe SSD)
5.5 GB/s
1 TB (NVMe SSD)
2.4 GB/s (ham)
Optik Sürücü4K Ultra HD Blu-ray4K Ultra HD Blu-ray
4K & 8K DesteğiVarVar
HDRVarVar
PortlarBilinmiyor3 USB-A 3.0 – HDMI
Ses çıkışı – Özel bellek yuvası

PlayStation 5 gerçek tasarımı resmi olarak yayınlanmadı ama diğer iki konsolun özelliklerine bakalım. Xbox Series X’in özellikleri GPU ve CPU tarafından bir tık daha iyi görünüyor olabilir ama Sony bu farkı yazılım ile kapatacaktır. Ama Sony’nin iddialı olduğu taraf tabii ki 561 GB/s bant genişliğine sahip NVMe2 SSD’si. Her iki konsolda yeni nesil oyunlarda yüksek performans sergileyecektir. Eğer iddia edildiği gibi 3 Haziran’da PlayStation 5 tanıtılırsa her şeyi öğreneceğiz sanırım.

Siz hangi konsolu daha çok beğendiniz?