Plague Inc. koronavirüs ile savaşmak için 250 bin dolar bağışta bulunuyor. Asıl amacın dünyaya bir veba yaymak olduğu Plague Inc. geliştiricisi Ndemic Creations, yeni bir mod üzerinde çalıştığını duyurdu. Oyunun amacı değişmiş gibi duruyor. Dünyayı yok etmek yerine kurtarmayı hedefliyoruz. Ayrıca mevcut koronavirüs salgınıyla savaşmak için 250 bin dolarlık harika bir bağış yapıyor. Teknoloj dünyasında çeşitli girişimler görsek de oyun tarafı için bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Plague Inc. ile koronavirüs salgınından kurtardığı modu açıkladı

Blog yazısı aracılığıyla duyurulan Plague Inc.’in yeni modunun yaratıcısı James Vaughan, sekiz yıl önce “dünyanın bir Plague Inc. oyununa benzeyeceğini veya çok fazla oyuncunun Plague Inc.’i gerçek bir şekilde elde etmek için kullanacağını hiç düşünmediğini” söyledi ve ekledi: “COVID-19 için bir aşı bulmaya çalışırken DSÖ ve CEPI’nin hayati çalışmalarını desteklemekten gurur duyuyoruz.”

Plague Inc. koronavirüs salgınından kurtardığı modu açıkladı

Bu kuruluşların tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, 250 binlik bağış Epidemik Yeniliklere Hazırlık Koalisyonu (aşılar için araştırmaya finansman sağlayan bir vakıf) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu arasında bölünüyor. DSÖ’nün virüsü izlemesine ve anlamasına, ön planda çalışanların malzeme alması, aşılar, testler ve tedaviler oluşturma çabalarını hızlandırmasına yardımcı olan girişmlere bağışlar yapılabiliyor.

Yeni oyun moduna gelince, Ndemic Creations bunun, “oyuncuların bir salgını durdurmak için çalışmasına izin veren bir oyun yapıp yapamayacağımızı tekrar tekrar sorduktan” sonra ortaya çıktığını açıkladı. Firma, oyuncuların dünyayı ölümcül bir salgından kurtarmasını konu alan yeni bir güncelleme üzerinde çalışmaları hızlandırıyor.

“Oyuncular, hastalık ilerlemesini yönetme, sağlık sistemlerini artırma ile dengeleme, karantinaya alma, sosyal uzaklaştırma ve kamu hizmetlerini kapatma gibi gerçek dünyadaki eylemleri kontrol etmek zorunda kalacaklar.” “Bu oyun modunu Dünya Sağlık Örgütü, Küresel Salgın Uyarısı ve Müdahale Ağı ve diğer uzmanların yardımıyla geliştiriyoruz.”

Daha da iyisi, güncelleme koronavirüs salgını sırasında tüm Plague Inc. oyuncuları için ücretsiz olacak. Henüz yeni mod için çıkış tarihi bilinmiyor, ancak Ndemic Creations yakında daha fazla bilgi paylaşacak.

Son zamanlarda Plague Inc., hem Steam’den hem de iOS Store’dan “yasadışı içerik” sebebi ile Çin’de etkin bir yasağa maruz kaldı. Bu noktadan önce, Çinliler salgını anlamaya çalışırken inanılmaz derecede popüler hale geldi. Ndemic Creations’ın oyuncuları “bilimsel bir model değil, bir oyun” olduğu konusunda uyardı. Yeni oyun modu, salgının kontrol edilmesini beklediğimiz şu günlerde oyunculara en azından biraz rahatlık sağlayabilir.